Historical religious

Masoome Holy Shrine

(Attraction)

Qom QomHistorical religious

favourite
share

Masoome Holy Shrine

زیارتگاه حضرت معصومه (س)، محل دفن ایشان که دختر موسی‌بن‌جعفر (ع) هفتمین امام شیعیان و خواهر علی بن موسی الرضا (ع) هشتمین امام شیعیان جهان است.

ایشان در مدینه به دنیا آمدند و پس از یک سال که برادراشان امام رضا (ع) (امام هشتم شیعیان) وارد مرو شدند، به قصد ایشان به طرف مرو (خراسان کنونی) حرکت کردند که در بین راه بیمار شدند و در سن ۲۸ سالگی درگذشتند.

برای اولین بار مرقد این بانوی مکرم در سال ۴۳۱ هجری قمری کاشی کاری و تزیین شد، در سال ۶۵۰ هجری قمری زبده‌ترین کاشی‌کار Qom به نام محمد‌بن ابی‌طاهر کاشی‌قمی به ساخت و مرمت این آرامگاه همت گمارد و با کاشی های متنوع این آرامگاه را تزیین کرد که این بازسازی ۸ سال به طول انجامید.

گرداگرد مرقد در سال ۹۵۰ هجری قمری دیواری بنا شد و با کاشی معرق تزیین شد. در حال حاضر این دیوار با ضریح مشبک از جنس نقره تزیین شده است.

جای‌جای این مرقد نورانی نشان دهنده آثار و مهارت هنرمندان ایران زمین است. آینه کاری‌ها و گچبری‌های این مرقد فضایی روحانی به زایرین القا می‌کند.

این زیارتگاه شامل شبستان، چند رواق (محدوده‌هایی که به ضریح نزدیک‌تر هستند)، گنبد و گلدسته‌هایی با کاشی‌کاری و تزیینات هنرمندانه ایرانی است. مراسم و اعیاد در این زیارتگاه با شکوه خاصی انجام می‌شود. مردم شیعه سراسر دنیا برای این بارگاه معنوی احترام زیادی قایلند.