Desert Desert

favourite
share

Esfandiar Village Description

روستای اسفندیار در ۱۳۵ کیلومتری جنوب شرق طبس و در جاده کرمان قرار گرفته است. این روستا، به دلیل واقع شدن در کوهپایه از آب و های تا حدودی بهتر نسبت به مناطق اطرافش برخوردار است.

می‌گویند در این منطقه اسفند زیادی می‌روییده به دیار اسفند معروف شده و بعدها آن را اسفندیار نامیده‌اند.

مشابه سایر روستاهای منطقه طبس، بافت قدیم روستا از پس از زلزله سال ۵۷ تخلیه و ساکنین به پایین دست و در بافتی جدید منتقل شده‌اند. اسفندیار در قدیم به شکل یک روستای کوهپایه‌ای بوده است که خانه‌ها به شکل پلکانی بر روی همدیگر و در دل کوه قرار گرفته بودند. مصالح ساختمانی این خانه‌ها از خشت و گل بوده است.  

چشمه اسفندیار که در قسمت غرب، در حدود ۲ کیلومتری روستا و در دل کوه قرار دارد مکانی تفریحی و جذاب است. این سرچشمه آب کشاورزی و نوشیدنی روستای اسفندیار و نیز عرب‌اباد را تامین می‌کند.

از جمله مراسمی که در روستا برگزار می‌شود، جشن سده است. این رسم در ۱۰ بهمن، شبی که پنجاه روز به عید نوروز و صد روز به برداشت غله (گندم و جو) مانده است برگزار می‌شود. در این مراسم، در زمان غروب آفتاب مردم آتشی درست می‌کنند و با پریدن از روی آتش با صدای بلند می‌گفتند: سده، صد به غله پنجاه به نوروز بیست به فله. (بیست به فله یعنی بیست روز مانده به زادو ولد گوسفندان که از شیر آن‌ها فله درست می‌شده).

share

Esfandiar Village Travelogue

.