Makhunik
Famous : Liliput village


favourite
share

Makhunik Village Deccription

روستای ماخونیک در جنوب‌شرقیBirjand  قرار گرفته و دارای آب و هوایی بیابانی است. اهالی ماخونیک از طریق کشاورزی امرار معاش می‌کنند. شهرت این روستا به دلیل قد و قامت کوتاه ساکنانش است، به همین دلیل به نام روستای لی‌لی‌پوت معروف است.

سبک زندگی ساده و ابتدایی اهالی ماخونیک و همچنین آداب و رسوم آنان از جذابیت‌های این روستا است. شکل و ساختار خانه‌های ماخونیک از جاذبه‌های دیدنی این روستا به حساب می‌آید، خانه‌ها از نظر هندسی شکل و نمای خاصی ندارند، ارتفاع دیوار خانه‌ها همانند قامت ساکنان آن کم است. در ماخونیک آثار تاریخی نیز به چشم می‌خورد.

share

Makhunik Village Culture

روستای ماخونیک در دامنه تپه قرار گرفته و خانه‌ها به طور فشرده‌ در کنار هم و در گودی زمین ساخته شده‌اند. کف خانه‌ها حدود یک متر از سطح زمین پایین‌تر و دارای یک در کوتاه چوبی است. بنابراین برای وارد شدن به خانه باید خم شد.  به دلیل سردسیر بودن این منطقه مردم خانه‌ها را كوچك و كم‌ارتفاع می‌ساختند تا گرم شدن خانه راحت‌تر صورت گیرد.
مردم منطقه ماخونیک با زبان فارسی و لهجه خاصی صحبت می‌کنند. مردم ماخونیک در سال‌های نه چندان دور  با ورود تکنولوژی‌های جدید و وسایلی مانند تلویزیون و ... مخالفت می کردند و آنها را گناه می‌دانستند. مردم این روستا در عین سادگی و مهربانی، بسیار سنتی هستند. شغل اصلی مردم روستا دامداری است و در کنار آن به کشاورزی نیز مشغول هستند، علاوه بر این تعدادی از اهالی در معادن سنگ کار می‌کنند. عمده محصولات کشاورزی منطقه شامل گندم، سیر، جو، شلغم، چغندر و زردک است و مردم این منطقه به میزان محدودی به کشت گوجه فرنگی، پیاز و زعفران نیز می‌پردازند.­ Carpet Weaving از مهمترین صنایع دستی روستا به شمار می‌رود. سایر مشاغل سنتی روستا شامل: Pottery ، ریسندگی، تون بافی، جاروبافی و جوراب بافی است که هنوز هم کم و بیش وجود دارد.