ُTaleqan City Descriptionطالقان دارای آب و هوای سرد و خشک، با بارندگی‌های فراوان است، که قرار گرفتن در سلسه جبال البرز و وجود خاک حاصلخیز باعث سرسبزی آن شده و باغ‌های زیادی را به وجود آورده است (باغ‌‌هایی با میوه‌های: گردو، گلابی، سیب، ریواس، زیتون و بادا کوهی و...). دامنه­ جنوبی شاه البرز به طالقان مشرف است و همین باعث وجود رودخانه‌های زیادی شده است، بزرگ‌ترین رودخانه Shahroud ، حدود ۱۵ رودخانه کوچک که از چشمه‌ها و برفاب‌ها سرچشمه می­گیرند را با خود همراه می­کند و تا سپیدرود می­برد. مهم­ترین رودخانه طالقان، طالقان رود است که از حاشیه جنوبی شهر عبور می‌کند و به شاهرود می­ریزد. چشمه آب‌گرم گنداب در شمال روستای دهدر در بالا طالقان و چشمه آب‌گرم در شمال روستای هرنج، از مشهورترین چشمه‌های آب‌گرم طالقان به حساب می­آید. غار بزج در روستای بزج قرار دارد، غار کله سنگ که در آن منابع آب‌های زیرزمینی دیده می­شود، دخمه باستانی خلی زر، دخمه باستانی بادامستان،  و آبشارهای شلبن در جنوب روستای بزج، آبشار ترنو در جزینان دربند و آبشار آسکان در روستایی به همین نام و آبشار سفیدآب در نزدیکی کوهی به همین نام در غرب قله شاه البرز، از مکان‌های دیدنی شهرستان طالقان هستند، هم‌چنین قلعه‌های زیادی وجود دارد که اکنون فقط آثاری از آنها باقی مانده است، از ۱۰۵ قلعه‌ای که توسط اسماعیلیان تسخیر شد، ۳۵ قلعه آن در بخشهای طالقان و الموت و رودبار قرار دارد.

راه­پیمایی در البرز از ویژگی­های جذاب طبیعت طالقان به حساب می­آید. این شهرستان ارتفاعات و قله­های متعددی دارد که معروف­ترین آنها شاه البرز به ارتفاع ۴۲۰۰ متر است، که در شمال آن، هشت یخچال کوچک دیدنی وجود دارد، قلل لشکرک کوچک و لشکرک بزرگ و زرین کوه یا ماسه چال و کاهار بزرگ و کوچک از جمله قله‌های معروف طالقان هستند.

مسیر کیلومتری از Tehran به طالقان ۱۴۴ کیلومتر است. اگر از تهران به سمت این منطقه حرکت کنیم، با طی کردن اتوبان Karaj به سوی Qazvin و وارد شدن به جاده سمت راست آن و گذر از شهرهای کرج، هشتگرد و آبیک، چهار کیلومتر بعد از آبیک، به جاده‌ای که منتهی به طالقان می­شود، می­رسیم. بعد از آن منطقه زیاران پس از طی ۲۸ کیلومتر از کناره اتوبان بر فراز گردنه ابراهیم آباد، (در این جاده می­توان سراسر Taleqan Valley را از بالا مشاهده کرد) و رسیدن به پست نیروی انتظامی مستقر در مسیر لار و جاده آسفالت فرعی شده به سمت غرب با گذشتن از آبادی‌های سنگ بن و کمپ سر، به کناره Lake Taleqan Dam خواهیم رسید. کنار سد مکان مناسبی برای ایجاد  کمپ و ماهیگیری است. زردپر، قزل آلای رنگین کمان و کپور از جمله ماهی‌های دریاچه هستند. از طریق پلی که بر روی سد طالقان وجود دارد می­توان وارد روستاهای سوهان و کش شد.

Alborz ecotourism Ecotourism Ecotourism Iran Iran Touring Nature Taleqan Tourism Tourism

Related cities