Esfandiar Village Descriptionروستای اسفندیار در ۱۳۵ کیلومتری جنوب شرق طبس و در جاده کرمان قرار گرفته است. این روستا، به دلیل واقع شدن در کوهپایه از آب و های تا حدودی بهتر نسبت به مناطق اطرافش برخوردار است.

می‌گویند در این منطقه اسفند زیادی می‌روییده به دیار اسفند معروف شده و بعدها آن را اسفندیار نامیده‌اند.

مشابه سایر روستاهای منطقه طبس، بافت قدیم روستا از پس از زلزله سال ۵۷ تخلیه و ساکنین به پایین دست و در بافتی جدید منتقل شده‌اند. اسفندیار در قدیم به شکل یک روستای کوهپایه‌ای بوده است که خانه‌ها به شکل پلکانی بر روی همدیگر و در دل کوه قرار گرفته بودند. مصالح ساختمانی این خانه‌ها از خشت و گل بوده است.  

چشمه اسفندیار که در قسمت غرب، در حدود ۲ کیلومتری روستا و در دل کوه قرار دارد مکانی تفریحی و جذاب است. این سرچشمه آب کشاورزی و نوشیدنی روستای اسفندیار و نیز عرب‌اباد را تامین می‌کند.

از جمله مراسمی که در روستا برگزار می‌شود، جشن سده است. این رسم در ۱۰ بهمن، شبی که پنجاه روز به عید نوروز و صد روز به برداشت غله (گندم و جو) مانده است برگزار می‌شود. در این مراسم، در زمان غروب آفتاب مردم آتشی درست می‌کنند و با پریدن از روی آتش با صدای بلند می‌گفتند: سده، صد به غله پنجاه به نوروز بیست به فله. (بیست به فله یعنی بیست روز مانده به زادو ولد گوسفندان که از شیر آن‌ها فله درست می‌شده).

ecotourism Ecotourism Esfandiar Iran Iran Touring South Khorasan Tabas Tourism Tourism

Related cities


Related villages