Nature

Kohak Cave

(Attraction)

Qom Qom KahakNature

favourite
share

Kohak Cave

غار کهک در ۳ کیلومتری جنوب شهر Qom واقع شده است و یکی از جاذبه‌های طبیعی روستای Kahak است. این غار یکی از زیباترین غارهای این استان به حساب می‌آید. کهک به دلیل جریان آب‌های زیرزمینی و عامل انحلال شیمیایی؟ سنگ آهک طی میلیون‌ها سال به‌وجود آمده است. پیمودن این غار با داشتن تجهیزات صخره‌نوردی امکان‌پذیر است. دمای غار در تمام طول سال بین ۱۴ تا ۱۸ درجه سانتی‌گراد است. بنابراین غار برای گردشگردان در زمستان گرم و در تابستان خنک است.

مسیر رفتن به غار کهک: از تهران تا غار کهک حدود ۲۵۰ کیلومتر است. از Tehran به Qom و سپس سه راه سلفچگان بروید. مسیر خود را به سمت دلیجان ادامه دهید. پس از طی حدود ۲۰ کیلومتر از سلفچگان، وارد جاده فرعی سمت راست که در ابتدای آن تابلوی کارخانه سیمان دلیجان قرار دارد شوید. پس از رسیدن به دوراهی، مسیر سمت راست را که به سمت روستای حسن آباد و پس از آن روستای راوه می‌رود ادامه دهید تا به روستای کهک برسید. جاده خاکی و ماشین رویی به طول ۵۰۰ متر که بعد از روستا و  قبرستان آن قرار دارد؛ شما را به سمت غار خواهد برد.

دهانه غار در ارتفاع ۱۰۰ متری از سطح جاده و در کف زمین قرار دارد. برای رسیدن به آن باید مسیر پاکوبی به طول ۳۰۰ متر را که در شیب متوسطی قرار دارد؛ پیاده طی کنید. پس از ۱۰ دقیقه پیاده روی به دهانه غار خواهید رسید.

غار کهک دارای دو دهانه باریک است که قطر این دهانه‌ها به اندازه یک انسان است و ارتفاع دهانه تا کف غار ۸ متر است و برای وارد شدن و پیمودن غار، در ابتدا باید یک فرود را تجربه کرد. بدین منظور یک طناب کوهنوردی ۱۰ متری، چند عدد کارابین و تسمه سنگنوردی همراه داشته باشید. همچنین از بردن کلاه ایمنی، چراغ پیشانی، باتری اضافه، کیف کمک‌های اولیه، لباس گرم و لباس ضدآب غافل نشوید. در قسمت‌های زیادی از غار تنها فضا برای عبور یک انسان وجود دارد. قندیل‌های آهکی بلند و زیبایی درون غار وجود دارد که وجود این قندیل‌ها به زیبایی غار افزوده است.