Compost


موادی را می‌توان کمپوست کرد که ارگانیک باشند. یعنی فساد پذير باشند، مانند انواع مواد غذایی، میوه و سبزیجات و حتی دستمال کاغذی.

تهیه کمپوست در اقامتگاه

نخستین گام برای مراقبت از محیط زیست‌مان این است که مواد غذایی را تا جایی که می‌شود کمتر دور بریزیم،‌ پس:

  • به اندازه خرید کنید.
  • برای هر وعده غذایی به اندازه خوراک آماده کنید.
  • مواد غذایی را به صورت مناسبی نگهداری کنید.

موادی را می‌توان کمپوست کرد که ارگانیک باشند. یعنی فساد پذير باشند، مانند انواع مواد غذایی، میوه و سبزیجات و حتی دستمال کاغذی. همین نوع زباله است که سبب ایجاد بوی نامطبوع و جمع شدن حشرات موذی و جوندگان می‌شود. بنابراین پیش از هر کاری زباله‌هایتان را به دو بخش خشک و تر تفکیک کنید. 

با پسماندهای غذایی‌ چه کنیم؟

یکی از راه‌های دیگر غیر از کمپوست کردن موارد ارگانیک، استفاده از پسماند‌های غذایی به عنوان خوراک دام و ماکیان است. اگر شما یا در همسایگی‌تان کسانی حیواناتی مانند گاو ،گوسفند، بز ، انواع مرغ ، خروس و اردک دارند، بسیاری از مواد غذایی را می‌توانید به عنوان خوراک برای این حیوانات استفاده کنید. آنچه باقی می‌ماند، را می‌توانید به صورت زیر کمپوست کنید و دورریز مواد ارگانیک یا به عبارتی زباله تر را به صفر برسانید.

اما پیش از آن لازم است نکته‌ای را یادآوری کنیم:
یکی از مواردی که به نادرستی بیان می‌شود این است که زباله‌های تر خود را در باغچه دفن کنید. مراقب باشید که این کار به شدت نادرست است.

چه چیزی درباره زباله‌های‌تر خطرناک است؟

معضل مهم زباله‌های‌تر، شیرابه است. شیرابه مایعی است که در زباله‌های تر وجود دارد. به عنوان مثال برخی پسماندهای غذایی مثل مایعات و آب خورش یا پوست میوه‌ها دارای آب هستند. همه این مواد در صورت دور ریخته شدن یا دپو شدن در کیسه تولید شیرابه می‌کنند که مایعی اسیدی، با آلودگی بسیار بالا و سبب آلودگی محیط زیستی زیادی می‌شود. علاوه بر این به سطل‌های زباله، آسفالت و ماشین‌های حمل زباله نیز خسارت وارد می‌کند، اثر آن را می توانید در گوشه گوشه شهرها ببینید. ضرر جدی‌تر و خطرناک‌تر، راه پیدا کردن این شیرابه به منابع زیر زمینی و چاه‌های آب است ، به ویژه اگر این شیرابه با سایر زباله‌هایی مثل باتری یا ... مخلوط شود، سبب آلودگی و سرایت انواع بیماری‌ها می‌شود.
به همین دلیل زباله‌هایتان را چه می‌خواهید کمپوست کنید و چه می‌خواهید به ماشین‌های حمل زباله بسپارید، حتما خشک کنید.

خشک کردن زباله:

کافی است برای چند ساعت زباله‌هایتان در معرض هوا قرار گیرد یا تفاله‌هایتان را پیش از آنکه در سطل بیاندازید، روی یک سبد با محفظه بریزید تا در حین خشک شدن آبش درون محفظه زیر سبد بریزد. یا این کار را با سبدی که در سینک ظرفشویی‌تان هست انجام دهید. مزیت آن در این است که، زباله‌تان حتی اگر برای مدت‌ زیادی بماند بوی بدی نمی‌دهد همچنین خشک کردن زباله از حجم آن به میزان بسیار زیادی می‌کاهد.

کمپوست کردن:

همانطور که گفتیم زباله‌تر دارای شیرابه‌ای بسیار سمی و خطرناک است. این شیرابه همچنین برای گیاهان ضرر دارد. به همین دلیل زباله تر را برای کمپوست شدن درون باغچه دفن نکنید. این شیرابه سبب می‌شود که گیاهانی که در باغچه شما هستند، آسیب ببینند و از بین بروند و خاک آن محدوده نیز غیر قابل استفاده شود. به همین دلیل مراقب باشید که عملیات کمپوست را درون محفظه‌ بسته‌ای انجام دهید، یا در محلی دفن کنید که گیاهان دیگری در آن نکاشته باشید. اگر زباله‌تان را کاملا خشک کنید، می‌توانید آن را در باغچه یا هر چای دیگری دفن کنید.
بنابراین توصیه می‌کنیم فضایی توری شکل در یک جای امن  دور از دسترس حیوانات ،پرنده‌ ها ،باد و باران برای خشک کردن زباله‌‌هایتان درست کنید. می‌توانید برای این کار از زیر پله‌ها، روی پشت بام و امثال آن استفاده کنید. یکی از کارهای ساده‌ای که می‌شود در اقامتگاه انجام داد، داشتن چند سطل زباله برای انواع زباله‌ها است. سطل نان خشک، سطل پوست میوه و ...، سطل دور ریز خوراک‌ها و سطل کمپوست. 
در مرحله بعد می‌توانید زباله‌هایتان را در یک سطل بریزید، و رویش را یک لایه خاک بریزید و همینطور ادامه دهید تا سطل‌تان پر شود. به این نکته توجه داشته باشید که این زباله آلودگی و بوی نامطبوعی ندارد و برای تبدیل زباله به خاک به زمانی بین ۲ تا ۶ ماه نیاز دارید.

اما اگر زباله تر را درون سطل می‌ریزید، اول یک زهکش در پایین سطل ایجاد کنید. یک لایه خاک بریزید تا شیرابه توسط آن جذب شود. و به همین ترتیب به صورت مداوم زباله ها را که ریختید یک لایه خاک رویش بریزید. توجه کنید که این عملیات نیاز به رطوبت و گرما دارد. و بهتر است هر از کاهی لایه‌های زیرین را مخلوط کنید. اگر میزان رطوبت درون سطل کم ‌است رویش اندکی آب بپاشید . اگر دمای درون سطل پایین است، آن را در معرض نور خورشید قرار دهید. مراقب باشید لبنیات، روغن سوخته، گوشت را درون سطل نریزید چون که بوی نامطبوعی تولید می‌کند.

bani bani boom baniboom eco-lodge Eco lodge Ecolodge Ecolodge Ecolodge ecotourism