Population : 56,725
Area : 55,700 (Squre Km)
connected to the railway network Train Station ZAH Airport

favourite
share

Zahedan City Description

شهر تازه تاسیس زاهدان مرکز استان Siatan and Balouchestan و در شمال این استان قرار دارد. 

آب و هوای این شهر در بیش‌تر روزهای سال گرم و خشک است. وجود بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و بلوچستان از شدت گرما در فصل تابستان می‌کاهد. چهار سمت این شهر را کوه‌هایی با ارتفاع‌های مختلف فراگرفته است. کوه اشتران، انجیردان، جیکو و پیرخان.

کاشت محصولاتی چون ذرت دانه‌ای، گندم و ‌ذرت علوفه‌ای در این شهر خود منبع درآمدی محسوب می‌شود. دامداری در کنار كشاورزی و فقط در نواحی كوهستانی جنوب و شرق شهرستان زاهدان رايج است.

 راه‌اندازی کارخانه‌هایی مثل یخ سازی و پوشاک و وسایل خانگی و .... بسیاری از نیازهای محلی را تامین کرده و یکی از منابع درآمد مردم است. این شهر به دلیل مرکز استان بودن فضایی متفاوت با دیگر شهرستان‌های استان دارد. شهری بیشتر دانشگاهی و مذهبی با ساختاری خدماتی است.

اهالی زاهدان را بلوچ‌ها،‌ بیرجندی‌ها و یزدی‌ها و اقوام مهاجر دیگر تشکیل داده است. مردم محلی به زبان بلوچی صحبت می‌کنند.

زاهدان شهری با قدمت تاریخی بالا نیست ولی جاذبه‌های طبیعی و تاریخی در آن دیده می‌شود. پل محرابی (زرنج)، قلعه سام، مسجد شاه‌‌علي،‌ زيارتگاه ملك سياه، شهر باستانی زرنج، كاروان‌سرای رباط شورگز، منار سكوت (دخمه‌های زرتشتی)، پيشاوران، مسجد زرنج، مصلای زرنج، بيمارستان زرنج، قلعه فتح، قلعه گاوك، قلعه كوهلك و تخته پل از جمله مكان‌های ديدنی و تاريخی شهرستان زاهدان محسوب می‌شوند.

share

Zahedan City Culture

مردم زاهدان به زبان فارسی و با گویش بلوچی سخن می‌گویند. بیشتر آن‌ها مسلمان و شیعه و اندکی نیز اهل تسنن هستند. ساکنان زاهدان را بلوچ‌ها و زابلی‌ها و مهاجرین بیرجندی‌ و یزدی و اقوام مهاجر دیگر تشکیل می‌دهند.

آداب و رسومی چون دیگر مردم ایران دارند، اعیاد مذهبی و ملی را به جشن می‌نشینند و مراسمی چون محرم و صفر را نیز برگزار می‌کنند. ترانه‌ها و موسیقی محلی بلوچی در این دیار نیز شنیده می‌شود و در خیلی از مراسم‌ها از این موسیقی استفاده می‌کنند. لباس محلی بلوچی به تن مردان و زنان دیده می‌شود که بر اساس طبیعت و آب و هوای آنجا شکل گرفته است. لباس زنان سوزن‌دوزی شده و زیباست و لباس مردان بلند و در برابر آفتاب و گرما کاملا مناسب.

صنایع‌دستی این منطقه شامل: آیینه‌دوزی،‌ سکه‌دوزی، Carpet Weaving  و Mat Weaving  است. خوردن کشک‌زرد و کباب تنورچه در زاهدان توصیه می‌شود. غذاهایی که در این شهر شهرت دارند، آبگوشت، تجملی، کباب تنورچه، اناردانه، کلوچه محلی و شیلانج است.