Tehran

(City)

TehranPopulation : 8,244,535
Area : 730 (Square km)
Tehran Railway Station Train Station Khomeini International Airport
Mehrabad airport Airport

favourite
share

Chalus Road

جاده چالوس که نام رسمی آن جاده ۵۹ است از میان شهر Karaj  در استان Alborz  شروع و به شهر Chalus در کرانه دریای خزر وصل می‌شود. برخی این جاده پر پیچ و خم را از زیباترین جاده‌های جهان می‌دانند. بیشتر سفرهای تفریحی مردم تهران به سواحل دریای خزر به‌ویژه در تابستان از طریق  این جاده صورت می‌گیرد. به همین جهت این جاده برای مردم استان‌های البرز و Tehran  بسیار مهم و البته خاطره انگیز است. هر نقطه از این جاده زیبایی و جذابیت خاص خودش را دارد. روستاهای رنگارنگ و خوش آب و هوا، کوه‌های بلند و صخره‌ای، دره‌های عمیق، رودهای خروشان و البته رستوران‌ها و دست‌فروشان مواد خوراکی  از جاذبه‌های این جاده‌اند. 

اگر از غرب Tehran سفر خود را آغاز می‌کنید، از کرج وارد جاده چالوس شوید و اگر در شرق پایتخت هستید می‌توانید از جاده لواسان و دیزین وارد این جاده شوید. این جاده در ایام شلوغ سال و تعطیلات یک‌طرفه یا مسدود می‌شود. پس سعی کنید قبل از سفر اطلاعات کافی از وضعیت جاده کسب کنید.

share

Tehran City Culture

تهران، پایتخت کشور ایران است، که علاوه بر فارسی زبان‌ها، مردمانی از اقوام دیگر همچون کرد، آذری، گیلک، مازندرانی، ارمنی،‌ عرب، لر و ... ساکن آن هستند و همین خود عاملی است برای داشتن فرهنگی آمیخته با فرهنگ شهرهای دیگر. 

رسم‌ها مربوط به جشن‌ها و اعیاد مذهبی در تهران نیز مورد اهمیت است و هر گروهی با توجه به رسم محلی خود آن آیین را به جا می‌آورد. جشن نوروز که برای هر ایرانی سمبلی از جشن قدیمی و ایرانی است، در تهران و در خیابان‌های شلوغ آن رنگی دیگر دارد که بوی عید را از ابتدای ماه اسفند به مشام هر رهگذری از این شهر می‌رساند.

نماد شهر تهران برج آزادی و برج میلاد است. در تهران و حومه، اماکن تاریخی مذهبی نظیر مساجد، کلیساها، کنیسه‌ها، و آتشکده‌های زرتشتیان قرار گرفته‌است. 

بافت اجتماعی گسترده در تهران باعث شده است تا صنایع دستی شهرهای مختلف در این شهر تولید شود، به عنوان مثال امروزه Inlay و Page not found از Shiraz و Isfahan و Woodturning از دزفول به این شهر آمده است. Glassblowing ، نقاشی‌روی شیشه، Carpet Weaving ، Pottery و چاپ باتیک از دیگر صنایع رایج در این شهر است.

در تهران رستوران‌های متعددی وجود دارد که انواع غذاهای بومی ایرانی و همچنین بین‌المللی در آنها ارایه می‌شود. غذاهایی چون کله‌گنجشکی، اشکنه، بلغور، آش شله و دمپختک از جمله غذاهای سنتی و محلی این شهر است.