تبلیغ در بانی

Taft

(City)

YazdPopulation : 45,357 (People)
Area : 5,846 (km2)
Train Station Train Station Airport Airport

favourite
share

Taft City Description

شهری از سرزمین بادگیرها Yazd که در بلندترین قسمت آن واقع شده است. با توجه به موقعیت جغرافیایی، تفت دارای دو نوع شرایط آب و هوایی است؛ قسمت شمالی شهر همسایه با کویر است و هوایی گرم دارد و قسمت جنوبی که در کنار ارتفاعات شیرکوه قرار گرفته و آب و هوایی کوهستانی را برای شهر به ارمغان آورده است. تفت را می‌توان منطقه ییلاقی استان کویری یزد خواند.
شرایط آب و هوایی به کمک اهالی این شهر آمده تا بتوانند به کشاورزی و باغداری بپردازند و محصولاتی چون، گندم، جو، گردو، زردآلو، انار و تره‌بار کشت کنند.

تفت علاوه بر آب و هوای خنک و کوهستانی دارای جاذبه‌های طبیعی و تاریخی است، از میان آنها می‌توان به کوه عقاب، کوه تاریخی ارنان، آبشار دره‌گاهان، شیرکوه، حسینیه شاه‌ولی، قلعه گرمسیر، بازار شاه‌ولی، آسیاب آبی و ... اشاره کرد.

بهترین فصل سفر به این شهر بهار و پاییز است.

share

Taft City Culture

مردم شهر تفت به زبان فارسی و با لهجه یزدی صحبت می‌کنند، مردمی مسلمان و شیعه مذهب دارد. موسیقی محلی و ترانه‌های خاص خود را دارد که ساز محلی آن‌ها اربونه است. آداب و رسومی که در این شهر برگزار می‌شود و در سفر به تفت می‌توان از دیدن آن‌ها لذت برد، سیزده‌بدر، گلاب‌گیری، انارچینی و مراسم محرم و صفر که بسیار باشکوه برگزار می‌شود و حمل نخل بزرگ یکی از آن‌هاست. همچنین مراسم جشن سده که بیشتر در روستاها برگزار می‌شود. از غذاهای سنتی و محلی تفت می‌توان از آش گندم، آش کدو، انواع اشکنه و کلوچه سوروک نام برد.

مردم تفت با هنرهایی چون؛ Carpet Weaving ، Shoemaker Weaving و کاشی‌کاری خلاقیت خود را به نمایش می‌گذارند. یکی از جذابیت‌های شهر تفت بازی‌هایی است که همچنان وجود دارد، بازی‌هایی چون چوب پله، هفت سنگ، درنگ درنگ شاه و وزیر، کولر غوک، ترترک و هرشو.