Rasht

(City)

GilanOld Name : Darolmarz
Name Describtion : Rash: Continuous rains T: Continued extension
Famous : Silver rain city
Population : 956,971
Area : 136 (Km2)
Train Station Train Station Sardar Jangal International Airport Airport

favourite
share

Rasht City Description

رشت، شهر بوی معطر برنج و باران‌های ریز و نقره‌ای مرکز استان گیلان است که سومین شهر گردش پذیر ایران محسوب می‌شود. ۲۲ کیلومتر از نوار ساحلی دریای خزر را به خود اختصاص داده است. آب و هوای رشت معتدل و شبه مدیترانه‌ای است که تابستان‌های گرم و شرجی و زمستان‌های سرد و مرطوب دارد. این نوع آب و هوا عاملی است تا برنج‌کاری رونق داشته و یکی از عمده محصولات کشاورزی در رشت باشد به گونه‌ای که حدود یک درصد از برنج استان را تولید می‌کند. 

رشته کوه البرز در قسمت جنوب شهر رشت واقع شده و نزدیک ترین قله به آن درفک است. درفک و روستاهای اطراف آن از جاذبه‌های گردشگری در نزدیکی رشت هستند. جاذبه‌های طبیعی و تاریخی زیادی در این شهر وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به مرداب عینک، دریاچه سدسنگر، باغ محتشم، چشمه آب شور لاکان، آرامگاه و خانه میرزاکوچک خان جنگلی، برج ساعت (در مرکز و میدان شهر)، مسجد سفید، خانه دیوان بیگی، موزه رشت و... اشاره  کرد.

شهر رشت یکی از ۱۸۸ شهری است که در زمینه خوراک‌شناسی عنوان شهرخلاق را از یونسکو دریافت کرده است.

share

Rasht City Culture

مردم شهر رشت به زبان گیلگی سخن می‌گویند. بیشتر آن‌ها مسلمان و پیرو شیعه هستند. آداب و رسومی چون عروس گوله، نوروز‌خوانی، عید فطر، عید قربان، مراسم محرم و صفر، گیشه بری و بسیاری مراسم دیگر در این شهر همراه با ترانه‌های محلی و موسیقی سنتی برگزار می‌شود. به هنگام برگزاری مراسم و در بعضی از روستاها همچنان لباس محلی به تن مردم دیده می‌شود. این لباس که پوشیده و رنگارنگ است بسیار زیبا و چشم‌نواز بوده و برای مردان شامل جلیقه، شلوار، کت، کلاه و پاافزار و برای زنان روسری، پیراهن، دامن، شلیته، چادرکمر و شلوار است.

آب و هوای مرطوب و مناسب کشاورزی عاملی شده تا محصولات مختلف را کشت کنند و همیشه در هر فصلی غذا و سبزیجات مخصوص خود را داشته باشند. غذاهایی چون خورشت کدومسما، واویشکا، شیرین‌تره، بینه قورمه، شوید قورمه، ترش شامی، مرغ لاکو، مرغ ترش، ماهی فسنجان و... از عمده غذاهایی است که در این شهر طبخ داده می‌شود و برای هر سلیقه‌ای مناسب خواهد بود و یکی از خاطره‌انگیزترین خاطرات سفر به رشت خوردن غذاهای محلی است. ترشی‌هایی چون هفت‌بیجار، آبغوره، اخته، رب انار و رب نارنج و شیرینی‌هایی چون رشته خشکار و کاکا در این منطقه تهیه می‌شود.

صنایع دستی مخصوص این منطقه برگرفته از حس طبیعت و رنگ‌های مختلف است. Kilim Weaving ، Rashti Embriodery ، بامبوبافی، Mat Weaving و Woodturning از عمده فعالیت‌ها در زمینه صنایع دستی است. در بازار رشت می‌توان این صنایع را دید و به عنوان سوغاتی نیز از آن‌ها استفاده کرد