Ramsar

(City)

MazandaranPopulation : 68,323 (People)
Area : 730 (km2)
Train Station Train Station Airport Airport

favourite
share

Ramsar City Description

رامسر، شهری است از خطه سرسبز استان Mazandaran که همانند دیگر شهرهای همسایه دریای خزر پر از طراوت، زیبایی و سرسبزی است؛ آب و هوای این شهر مدیترانه‌ای است،‌ تابستان‌هایی گرم و مرطوب و زمستان‌هایی سرد دارد.

رامسر شهری به زیبایی مزرعه‌های چای، باغ‌های مرکبات و شالیزارهای برنج است، بی‌دلیل نبوده که لقب عروس شهرهای ایران را به آن بخشیده‌اند، علاوه بر تمام زیبایی‌ها و مناظر چشم‌نواز طبیعی‌اش، دارای کوتاه‌ترین و نزدیک‌ترین مسیر میان کوه و دریاست که جذابیت شهر را دو چندان کرده است. تنها به فاصله یک خیابان بسیار زیبا می‌توانید از پای دامنه کوه به ساحل ماسه‌ای دریای خزر برسید.

وجود جاذبه‌های طبیعی چون؛ چشمه‌های آب‌گرم، پارک جنگلی، آبشارها، غار و هم‌چنین آثار تاریخی مثل؛ قلعه مارکوه، موزه تماشاگه خزر، موزه مردم‌شناسی و کاخ سلطنتی رامسر یا کاخ مرمر، همه ساله گردشگران زیادی را به این شهر شمالی می‌کشاند.

share

Ramsar City Culture

مردم شهر رامسر به گیلکی صحبت می‌کنند، مسلمان و شیعه‌اند. آداب و رسوم مربوط به عید نوروز در این شهر دیدنی‌ است. نوروز‌خوانی، چهارشنبه‌سوری و روز تحویل سال برای آن‌ها روزهای مهمی هستند و مراسمی برای هرکدام دارند. جشن پایان کار برنج را در اواسط مردادماه برگزار می‌کنند به نام نوروزماه، مراسم تیرماه سیزده که در اواسط آبان اجرا می‌شود، مراسم چاه برف، شب یلدا، ماه رمضان، سوگواری محرم و صفر، باران خواهی، آفتاب خواهی، گهواره‌بندی، دندان سری و مراسم ازدواج از دیگر آداب و سنت‌های این سرزمین سرسبز است.

زندگی در شهری که عروس شهرهای ایران نام گرفته می‌تواند ذوق و سلیقه ساکنین را به قدری لطیف کند که از دستان هنرمندشان هنرهایی زیبا مثل؛ Mat Weaving ، سبدبافی، Pottery ، Kilim Weaving ، Course Weaving ، تافته‌بافی، Woodturning و مجسمه‌های زیبای چوبی خلق شود.

رامسر از تنوع و رنگارنگی غذاهای شمال کشور بهره‌مند است. غذاهایی چون باقلاپلو، لوبیاخورشت، ترش‌تره، پنیربرشته، دووآب، سیرتره، ترش شامی، میرزاقاسمی، بادمجان کباب، چونگول‌تره و قلیه کدو از غذاهای خوشمزه این منطقه‌اند. فندق و عسل این خطه از شمال شهرت دارد و می‌توان به عنوان سوغاتی از آن‌ها استفاده کرد.