Mahabad

(City)

West AzerbaijanPopulation : 147,267
Area : 2,591
Train Station Train Station Airport Airport

favourite
share

Mahabad City Description

شهری کردنشین که یکی از مهم‌ترین شهرهای استان West Azerbaijan است. در جنوب استان و در دامنه رشته کوه‌های لندشیخان با آب و هوای معتدل کوهستانی قرار گرفته است.

بناهایی چون مقبره بداق سلطان، حوضخانه شاه درویش، فقرگاه مهاباد، دژقلات شاه، مسجد جامع سرخ، مسجد رست بیگ و باغ‌های زیادی چون باغ میکاییلی، باغ علی‌آباد، باغ سیسه و باغ حسن‌خان دیدنی هستند.  دیدنی‌ترین مسجد مهاباد مسجد جامع سرخ است که در زمان بداق سلطان حاکم مهاباد ساخته شد و در زمان شاه سلیمان صفوی تکمیل گردید. این مسجد از نظر توازن در طرح با هجده طرح خشتی و شبستانی با هجده ستون سنگی و حجره‌های پیرامون آن از زیباترین بناهای تاریخی استان محسوب می‌شود.

 

share

Mahabad City Culture

مردم مهاباد به زبان کردی سورانی با لهجه مُکری یا مکریانی از زبان کردی تکلم می‌کنند. بیشتر آن‌ها مسلمان و پیرو تسنن هستند. 

یکی از مهم‌ترین غذاهای شناخته شده و مشهور این شهر، کولیچه و شورمزه یا همان نخود است و از غذاهای سنتی مهاباد می‌توان: آش دوکلیو، دلمه کلم، بربه، ماشینه، سنگه سیر، شامی کباب، انواع نان‌های روغنی چون کلانه و پنچه کش را نام برد.

از جمله صنایع دستی مهاباد می‌توان به Carpet Weaving ، Course Weaving ، Kilim Weaving و چاروق‌بافی، سکه و پولک‌دوزی، منجوق‌دوزی، رودوزی، سوزن‌دوزی، قرقره بافی، مصنوعات چرمی، سجاده بافی، بافت پارچه و دوخت لباس کردی، Woodturning ، Knife Making و همچنین کلاش و Shoemaker Weaving اشاره کرد.

موسیقی این منطقه مانند دیگر مناطق کردنشین است و نوا و آواز آن‌ها به گوش هر ایرانی آشناست. ترانه‌های کردی دلچسب و زیبا هستند.