Jiroft

(City)

KermanPopulation : 111,036 (People)
Area : 18,438 (km2)
Train Station Train Station Airport Airport

favourite
share

Jiroft City Description

در شرق استان Kerman شهری به نام جیرفت قرار دارد که باستان‌شناسان معتقدند گهواره تمدن بشریت است.

آب و هوای جیرفت گرم و بیابانی است، ساکنین این شهر به کشاورزی و دامداری مشغول هستند. آب و هوا و سخاوت زمین در جیرفت به کمک اهالی آمده تا محصولاتی چون، خرما، صیفی‌جات، جو، گندم، گردو، آلو، هلو، انجیر و انگور را در این شهر برداشت کنند. آب برای کشاورزی از هلیل رود تامین می‌شود.

از طبیعت زیبا و پربرکت این شهر، دشت اسفندقه، کوه علم‌شاه، غار شعیب، آبشار دلفارد، آبشار وروار و رودخانه‌ها، را می‌توان نام برد که هر کدام به تنهایی منحصربفردند، هم‌چنین آثار تاریخی که در سرزمین جیرفت از گذشته به یادگار مانده است خود سخنان بسیاری از قدمت و باستانی بودن تاریخ این منطقه را دارد آثاری مثل، شهر دقیانوس، قلعه کهنه، مقبره میرحیدر، قلعه سموران و ...

فصل مناسب برای سفر به این شهر، پاییز و زمستان است در تابستان به خاطر گرمای زیاد توصیه نمی‌شود.

share

Jiroft City Culture

زبان اکثر مردم جیرفت فارسی است اما در نواحی مختلف آن با لهجه‌ها و گویش‌های مختلف صحبت می‌کنند، زبان دوم مردم جیرفت که بیشتر در قسمت‌‌های گرمسیری رواج دارد، زبانی محلی است. بیشتر آنها مسلمان و پیرو مذهب شیعه‌اند و در نواحی مرزی با بلوچستان اهل سنت نیز زندگی ‌می‌کنند. برگزاری مراسم عید نوروز، شب یلدا، اعیاد مذهبی و بسیاری از جشن‌ها و مراسم‌های دینی و ملی در این شهر رواج دارد که با توجه به سنت‌های قدیمی خود منطقه انجام می‌شود. غذاهایی چون مجور کدو، زیره‌پلو، آش کدو، آش زیره و آبگوشت بادمجان و کشک را در جیرفت امتحان کنید.

Carpet Weaving و Kilim Weaving اسفندقه جیرفت به دلیل طرح و نقش‌‌‌های خاص‌شان از شهرت زیادی برخوردار است.