Fuman

(City)

GilanOld Name : Puman
Population : 31,176 (People)
Area : 765,375 (km2)
Train Station Train Station Airport Airport

favourite
share

Fuman City Description

فومن شهری است در آغوش باغ‌های میوه، درختان چنار و شالیزارهای فراوان، که در استان Gilan ، قرار گرفته است و همانند دیگر شهرهای همسایه با دریای خزر دارای آب و هوایی مدیترانه‌ایی و مرطوب است. موقعیت جغرافیایی فومن و قرار گرفتن در مسیر رودخانه‌ها، زمین‌های حاصلخیز و پر برکتی را برای شهر به ارمغان آورده است که ساکنین این منطقه به مدد همین شرایط، به کشاورزی، باغداری و دامداری مشغول هستند، از محصولات مهم فومن می‌توان به برنج، چای و توتون اشاره کرد، هم‌چنین پرورش کرم ابریشم نیز در این شهر رونق دارد.

این شهر یکی از کهن‌ترین شهرهای شمال ایران زمین است که هنوز هم بافت قدیم خود را حفظ کرده، خانه‌هایی با شیروانی‌ به سبک شمال ایران که بر زیبایی طبیعت سرسبز فومن افزوده است. فومن به شهر مجسمه‌ها شهرت دارد،  چون در سطح شهر مجسمه‌های زیادی نصب شده است.

شهر فومن یکی از مراکز مهم گردشگری و طبیعت‌گردی در شمال کشور است. می‌توان از غار خون فوشه، چشمه آب معدنی زمزمه، پارک ماسوله، منطقه کوهستانی فومن، روستاهای ییلاقی و سرسبز فومن و رودخانه‌هایش به عنوان مناظر طبیعی نام برد، علاوه بر طبیعت بکر و زیبای فومن آثار تاریخی این شهر کهن مانند، قلعه رودخان، آرامگاه‌ها، بقعه سبز قبا، موزه مردم شناسی نیز در این شهر خودنمایی می‌کنند.

share

Fuman City Culture

مردم شهر فومن را تالشی‌ها و گیلکی‌ها تشکیل داده‌اند و چون دیگر مردمان گیلانی، به زبان گیلکی و تالشی سخن می‌گویند. بیشتر آن‌ها مسلمان و شیعه‌اند. این شهر تمدن و تاریخی کهن دارد که فرهنگی قدیمی را برای مردمش به ارمغان آورده است. در بوستان فومن، مجسمه‌هایی ساخته‌ شده‌ است که نماد آداب و رسوم و فرهنگ این منطقه است و برای آشنایی با این فرهنگ می‌توان از این مجسمه‌های زیبا دیدن کرد. در این شهر نیز مانند دیگر شهرهای گیلان آداب و رسوم خاص هر مراسمی برگزار می‌شود، مراسم ازدواج، گیشه‌بری، عزاداری محرم و صفر، جشن نوروز و دیگر مراسمی که در سراسر ایران وجود دارد. لباس‌های محلی گیلانی رنگارنگ و زیبا هستند و همچنان می‌توان این نوع لباس را در بعضی از روستاها دید. 

فومن هم مثل دیگر شهرهای شمال ایران از تنوع غذایی زیادی برخوردار است، خوراکی‌ها و غذاهای متنوع این خطه سرسبز مثل، کلوچه فومنی و رشته خوشکار (از شیرینی‌ها و سوغاتی‌های معروف فومن)، انار بیج، فسنجان گیلانی، ماهی خاویار، میرزا قاسمی، اشپل کوکو، باقلاقاتق، پلاسرتره، پنیر بوروشته، ترش آش و غورآبه، خوردن این غذاها از تجربه‌های خوشمزه سفر خواهد بود.

 هنر عروسک‌سازی به سبک ماسوله، به عنوان صنایع دستی رایج در منطقه است و می‌توان به عنوان سوغاتی از آن‌ها استفاده کرد.