Chalus

(City)

MazandaranOld Name : Shalus, Salus
Population : 44,618 (People)
Area : 1,597 (km2)
Train Station Train Station Airport Airport

favourite
share

Chalus Description

یکی از زیباترین و چشم‌نوازترین شهر‌های استان Mazandaran با مناطقی رویایی و بکر.
چالوس به دلیل طبیعت زیبا و سرسبزش به عقیق همیشه سبز مشهور شده، جذابیت‌های این شهر از شروع سفر در Chalus Road تا رسیدن به این شهر پر از شگفتی و هیجان است. طبیعت چالوس در هر فصلی از سال نقش و رنگی زیبا و تازه بر تن می‌کند.
همسایگی با دریای خزر و قرارگرفتن در آغوش کوهستان، آب و هوایی مدیترانه‌ایی، معتدل و خنک برای چالوس به ارمغان آورده است. شهری است پربرکت و حاصلخیز و بیشتر ساکنان آن مشغول کشاورزی و باغداری هستند، کشت محصولاتی چون؛ برنج و مرکبات در این شهر رواج دارد.

چالوس، سرشار از سرسبزی، طراوت، عطر چوب و نم خاک باران خورده است. جنگل‌ها، مناطق کوهستانی بکر، رودخانه‌های خروشان و آبشارهای سربزیر، آذین‌بند این شهر شگفت‌انگیز شده‌اند.

جاذبه‌های طبیعی چالوس فرصتی است برای آسایش در دل طبیعت؛ پارک جنگلی چالوس، پارک جنگلی نمک‌آبرود، آبشار هریجان، دریاچه حصار چال، دیوچشمه، مرداب کندوچال، شهر توریستی نمک‌آبرود و جنگل سرپوش تنگه.

کاخ چای‌ خوران از بناهای تاریخی و دیدنی این شهر است که بازدید از آن در کنار آب و هوا و سرسبزی شهر خالی از لطف نیست.

share

Chalus City Culture

زبان مردم چالوس مازندرانی است و اقلیتی نیز به زبان گیلکی سخن می‌گویند. مسلمان و پیرو شیعه‌اند. لباس محلی زنان چالوس، مانند دیگر زنان مازندارن از شلیته، تمبان، نیم ساق، جومه، نیم تنه، کلیجه، چادرشو و چارقد تشکیل شده است و لباس مردان از جومه، تمبان، نیم تنه، چوخت، لباده، بوشلوق، پستک و کلاه نمدی تشکیل شده است. 

غذاهای سنتی خوشرنگ و معطر شمال ایران، از گذشته زبانزد بوده و طرفداران بسیاری داشته و دارد، غذاهایی که حتی نامشان حس چشایی را تحریک می‌کند؛ مرغ ترش، مرغ و ماهی شکم‌پر، بورانی کدو حلوایی، بادمجان کبابی، نازخاتون و انواع مربا و ترشی. بیشتر غذاهای خطه شمال ایران از سرسبزی طبیعت و گونه‌های مختلف گیاهان معطر سرچشمه گرفته و یکبار خوردنشان طعم و بوی غذا را در ذهن حک می‌کند.

آب و هوای خوب و سرسبزی این شهر بر ذوق و سلیقه ساکنین اثر گذاشته تا صنایع دستی زیبا، جذاب و رنگارنگ خلق کنند. Kilim Weaving ، Pottery ، Woodturning .