Ardabil

(City)

ArdabilOld Name : Artavil
Name Describtion : Ardabil Ard: Truth Bil: City
Population : 53,000
Area : 110,000 (Square km)
Train Station Train Station There are domestic flights and foreign flights are currently only available to Saudi Arabia. Airport

favourite
share

Ardabil City Description

مرکز استان Ardabil و یکی از شهرهای بزرگ ایران است. شهری تاریخی و باستانی است که قدمتی دیرینه دارد با آب و هوایی سرد و معتدل و از سردترین شهرهای ایران محسوب می‌شود.

جاذبه‌های طبیعی در این ناحیه زیاد است. پادشاهان در دوره‌های مختلف تاریخی به این شهر توجه ویژه داشته‌‌‌‌اند. هم به خاطر آب و هوا و طبیعت بکر آن و هم به خاطر زاده شدن تصوف در این سرزمین. حضور شیخ صفی‌الدین اردبیلی و برخاستن صوفیه در این منطقه نیز از موارد مورد توجه بوده است. هم اکنون نیز بقعه شیخ صفی در این شهر است. 

آبشار گورگور، آب گرم‌های مختلف و تالاب‌ها و دریاچه شورابیل از جمله مکان‌های طبیعی و دیدنی هستند.

share

Ardabil City Culture

مردم شهر اردبیل به زبان ترکی آذربایجانی صحبت می‌کنند و بیشتر آن‌ها مسلمان و پیرو شیعه‌اند و عده‌ کمی نیز ارمنی در این شهر زندگی می‌کنند. آداب و رسومی چون تکم و تکمچی، آیین نوروز، عروسی، بایرام‌پایی، چهارشنبه سوری و اعیاد مذهبی به همراه ترانه‌ها و موسیقی محلی برگزار می‌شود. عزاداری محرم و صفر در این شهر اهمیت ویژه دارد که همراه با مراسم‌های خاصی اجرا می‌شود، مراسمی چون شاخسه، طشت‌گذاری، مراسم شمع‌گذاری و عاشورا. لباس‌های محلی در بین مردم روستا و عشایر به تن مردم دیده می‌شود. برای آشنایی با نوع پوشش محلی، نحوه زندگی، آداب و رسوم و نحوه پخت و پز غذاهای محلی و در کل آشنایی با فرهنگ اردبیل می‌توان از موزه مردم‌شناسی شهر در میدان عالی قاپو دیدن کرد.

بعضی از خوراکی‌ها و غذاها در این شهر، فقط خاص منطقه است که بسیار خوشمزه بوده و از جمله جاذبه‌های گردشگری این ناحیه به شمار می‌آیند. آش دوغ معروف‌ترین غذای محلی اردبیل است که با ماست، سبزی، سیر، کوفته ریزه و برنج تهیه می‌شود و طعم بسیار خوبی دارد. در شهر اردبیل که سرمای زیادی وجود دارد خوردن آش دوغ داغ محلی لذت بخش است. عسل سبلان شهرت ملی دارد و در تمام ایران معروف است. خوردن صبحانه‌‌‌های منطقه اردبیل با عسل، نان تازه و کره محلی نيز از جذابیت‌های خاص سفر به اینجاست. بیش‌ترین و معروف‌ترين صنايع دستی اردبیل را زيراندازها و بافته‌های رنگارنگی تشکیل می‌‌‌‌‌دهند که از ویژگی‌‌‌‌های خاصی برخوردار بوده و مخصوص خود منطقه است.