Aran va Bidgol

(City)

IsfahanOld Name : Vigol
Population : 60,290 (People)
Area : 6,051 (Square km)
Train Station Train Station Airport Airport

favourite
share

Aran va Bidgol City Description

در شمالی‌ترین قسمت استان Isfahan در نزدیکی دریاچه نمک، شهر آران و بیدگل قرار دارد.

همجواری با کویر آب و هوای خشکی را به این منطقه بخشیده است. ساکنین این شهر به کشاورزی، دامپروری و Carpet Weaving مشغول هستند و محصولات کشاورزی چون، پسته، گندم، پنبه و دانه‌های روغنی را کشت می‌کنند. در حاشیه این منطقه، معادن خاک‌رس، شن و ماسه نرم، سیلیس و خاک‌های صنعتی قرار دارد که در ساخت صنایعی چون ریخته‌گری، سرامیک‌سازی، مواد شوینده و ... کاربرد فراوانی دارند و به نوعی می‌توان از آران و بیدگل به عنوان قطب معادن ایران یاد کرد.

در صدر جاذ‌به‌های آران و بیدگل، کویر مرنجاب با تپه‌های شنی بلند و رمل‌های مواج بندریگ قرار دارد که همواره مورد توجه گردشگران زیادی بوده است، علاوه بر این، Namak Lake ، جزیره سرگردان و شهر زیرزمینی اویی (نوش‌آباد) نیز از دیگر جاذبه‌ها هستند.

آرامگاه و امام‌زاده‌‌های زیادی در این شهر وجود دارد، آرامگاه‌های امامزادگان محمد ابن‌هلال، هادی، قاسم، محمد نوش‌آباد، مسجد جامع قاضی، مسجد نقشینه، Noushabad Mosque ، حسینیه‌ها و ... .

share

Aran va Bidgol City Culture

مردم این منطقه به زبان فارسی ولی با لهجه آرانی سخن می‌گویند. بیشتر آنها مسلمان و شیعه‌اند.

Carpet Weaving از صنایع دستی و یکی از مشاغل مهم این شهر محسوب می‌شود. برگزاری مراسم و آیینی چون مراسم هور بابا یا هوم بابا که مخصوص پانزدهمین شب ماه رمضان است و آیین سنج‌زنی که مخصوص روز تاسوعاست در این منطقه شهرت دارد. در سفر به آران و بیدگل خوردن غذاهایی چون شامی کباب، آبگوشت، گوشت لوبیا، گوشت نخود، یتیمچه و کوفته کباب، جزیی از هیجان‌های سفر خواهد بود.