Historical

Molasadra House

(Attraction)

Qom Qom KahakHistorical

favourite
share

Molasadra House

خانه ملاصدرا یکی از جاذبه‌های تاریخی روستای Kahak است که محل سکونت وی در طی اقامتش در این روستا بوده است. محمد بن‌ابراهیم‌یحیی شیرازی، معروف به ملاصدرا، بنیان‌گذار حکمت متعالیه، یکی از بزرگ‌ترین دانشمندان جهان در فلسفه الهی و اسلامی است. ملاصدرا به مدت ۱۵سال در کهک زندگی می‌کرده است.
این بنا در غربی‌ترین قسمت روستای کهک در محله چال حمام قرار گرفته است. قسمت اصلی این بنا شبستانی است چلیپایی (چهار صفه) که دور تا دور آن در چهار گوشه طبقه همکف اتاق‌هایی قرار دارد.

تزیینات خانه شامل گچ‌بری شبه سجاده‌ای ‌و مشبک‌های گچی در نورگیرهاست. در قسمت شرقی خانه قنات پر آبی وجود دارد. به خانه ملاصدرا خانه حکیم‌باشی نیز گفته می‌شود. محوطه اصلی این بنا سقف گنبدی شکل دارد و در راس گنبد آن، شیشه‌های رنگی نور را به داخل بنا هدایت می‌کند. در چهار طرف این محوطه چهار دهلیز قرار گرفته که دو دهلیز آن در تملک دیگران است. این خانه دارای فضایی گیرا و قدیمی با سقفی بلند و پوشش گنبدی با دیوارهای سیاه و اندود گل و تزیینات گچبری ساده با کاربندی‌های زیبا در سقف چهار طرف آن فضاهایی چهار گوش مسقف بین تویزه‌های جناغی شکل که در مجموع، شبیه امام‌زاده‌های دوره صفوی است.

منابع:

کتاب:  سیمای میراث فرهنگی قم

www.citypedia.ir