Yazd in 3 Days


A travel suggestion for Yazd city

روز اول:

روز اول سفر را با قدم زدن در بافت تاریخی شهر شروع کنید. مجموعه امیرچخماق یادگاری از قرن نهم و متعلق به دوره تیموریان است و در نزدیکی خیابان امام خمینی قرار دارد. در شمال مسجد میرچخماق، میدانی ساخته شده که اکنون مرکز شهر Yazd محسوب می‌شود. در شرق میدان بازاری است که انواع شیرینی و صنایع دستی یزد را می‌توان از آنجا تهیه کرد و با گشت زدن در بازار و خیابان‌های نزدیک میدان، حال و هوای شهری کویری با مردمی خونگرم را حس کرد. از پله‌های مسجد بالا رفته و شهربادگیرها را از بالا ببینید، شهری خشتی که یکدستی خانه‌ها و دیدن بافت قدیمی آن لذت بخش خواهد بود. بعد از آن پیاده به سمت آب انبار شش بادگیر بروید. پس از آن به سمت خیابان قیام که در نزدیکی مجموعه امیرچخماق قرار دارد رفته و ناهار را در یکی از خانه‌های قدیمی که اکنون رستوارن هستند بخورید. مکان‌هایی چون حمام خان و ملک‌التجار. در ملک‌التجار می‌توانید اندکی بخوابید و از خواب ظهر در شهری تاریخی لذت ببرید. عصر خود را با دیدن موزه آب یزد بگذرانید. خانه‌ای پنج طبقه که تمام لوازم حفر قنات را به نمایش گذاشته است. پس از آن به دیدن مسجد جامع کبیر بروید. این مسجد در محله تاریخی فهادان است و می‌توانید پیاده به این مکان برسید. کوچه‌های یزد سرپوشیده هستند و تحمل گرما آسان‌تر خواهد بود. محرابی با سنگ مرمر یک‌پارچه در مسجد از ویژگی‌های اصلی معماری آن است. غروب خود را در مسجد بگذرانید.

روز دوم:

 برای دیدن بلندترین بادگیر، به سمت باغ دولت‌آباد که در مرکز شهر و شمال بافت تاریخی قرار دارد، حرکت کنید. باغی بزرگ و زیبا که عمارتی قدیمی و بازسازی شده در آن جلوه‌ و شکوهی ویژه به باغ بخشیده است. قدمتش به دوران افشار و زند می‌رسد. بعد از آن باغ مشیرالممالک را ببینید. باغی با درختان انار فراوان. این باغ و هتل زیبا می‌تواند برای صرف ناهار جای مناسبی باشد. عصر خود را با دیدن خانه‌های قدیمی و زیبایی که بیشتر آن‌ها بازسازی شده است بگذرانید. خانه لاری‌ها که در بافت تاریخی و در نزدیکی زندان اسکندر قرار دارد، خانه هنر یزد که از طریق پشت بام آن تمام شهر را می‌توان دید. بعد از آن به سمت کوچه‌های باریک و تاریخی نزدیک مسجد جامع بروید و از قدم زدن در آن لدت ببرید. دیدن بقعه سیدرکن‌الدین در نزدیکی مسجد را از دست ندهید. مدرسه ضیاییه معروف به زندان سکندر در محله فهادان است که گنبد خشتی آن با نقاشی‌ و تزیینات گچ‌بری خودنمایی می‌کند. روبه‌روی بنای تاریخی زندان اسکندر، حمام ابوالمعالی قرار دارد. غروب خود را در هتل داد در همان منطقه، با معماری و غذاهای ویژه، بگذرانید.

روز سوم:

به دیدن آتشگاه ورهرام بروید که در بلوار آیت‌الله کاشانی قرار دارد. معماری‌اش برگرفته از دوران هخامنشیان است. قدمت آتش درون این آتشگاه را حدود ۱۵۲۰ سال گفته‌اند. موزه مارکار در نزدیکی آتشکده قرار دارد و با کمتر از ده دقیقه پیاده‌روی به آن می‌رسید. بعد به سمت گوردخمه که در جنوب شهر قرار دارد حرکت کنید. دخمه در بالای کوهی نه چندان بلند قرار دارد اما برای دسترسی و دیدن آن نیاز به بالا رفتن است بنابراین کفش مناسب و آب به همراه داشته باشید. گوردخمه متعلق به زرتشتیان است و مکانی برای دفن مردگانشان بوده است. آخرین روز سفر را با خوردن ناهار و تهیه سوغاتی به پایان برسانید.

Bazzar Ecotourism Garden Iran Iran Touring Tourism Travel Yazd

Related cities