Veshnave Village Description


روستای وشنوه از مکان‌های ییلاقی و خوش آب و هوای استان قم است

روستای وشنوه از مکان‌های ییلاقی و خوش آب و هوای استان Qom  است که از شمال با کوه قلعه و از شمال غربی با کوه بخاره محدود شده است.
مردم بومی این منطقه علت نام گذاری این روستا را برگرفته از خدای هندوها (ویشنو: دومین خدا از خدایان سه گانه هندوها) می‌دانند. واژه ویش به معنای نفوذ داشتن است، ویشنو نماد نیروی آفتاب است. در نزدیکی این روستا روستای بید هند نیز قرار دارد و گمان می رود که در گذشته مهاجران هندو در این مکان سکونت داشته اند و نماد خدایانشان را در این روستاها به یادگار گذاشته باشند. این روستا در قسمت کوهستانی استان قم واقع شده است و آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و در زمستان سرد است. در میان روستا رودخانه فصلی وشنوه جریان دارد. ایت روستا دارای قدمت و سابقه طولانی است و بناهای زیادی از دوران صفویه در این روستا بر جا مانده است. مناظر طبیعی زیبایی در این روستا به چشم می‌خورد.

قسمتی از روستای وشنوه شیبی تندی دارد به علت این شیب خانه‌ها به سبک پلکانی بنا شده‌اند به طوری‌که بام یک خانه، حیاط خانه دیگری است. در کوچه‌های پیچ در پیچ این روستا نهرهای آب جاری است و با توجه به آب و هوای معتدل و کوهستانی روستا، باغ و درختان میوه در روستا به چشم می‌خورند. خانه‌های روستا در یک طبقه با سقف مسطح و از چوب و کاهگل ساخته شده‌اند.

امامزاده هادی یکی از بناهای آرامگاهی این روستا است که در داخل این بنا نقاشی‌های زیبایی دیده می‌شوند. انواع گیاهان دارویی مانند: گل گاو زبان، شیرین بیان، گل ختمی، شاه تره و ... در این روستا یافت می‌شوند.

 

ecotourism Ecotourism Iran Iran Touring Qom Tourism Tourism Veshnave

Related cities


Related villages