Urmia City Culture


ارومیه شهر اختلاط و درهم آمیختگی اقوام و فرهنگ‌هاست

بارزترین خصوصیت فرهنگی شهر ارومیه اختلاط اقوام است. ارومیه سرزمین تفاهم مسالمت‌آمیز اقوام آذری، کرد، آشوری و ارمنی است. این ویژگی منحصر به فرد به طور تقریبی در جای دیگری از کشور دیده نمی‌شود به گونه‌ای که هر قومی با زبان خاص خود سخن می‌گوید اما زبان رایج در این شهر زبان ترکی آذربایجانی است. موسیقی نیز مهم‌ترین بخش فرهنگ ارومیه محسوب می‌شود. موسیقی عاشیقی یکی از شاخصه‌های مر‌دم ترک‌ زبان جهان است. این نوع موسیقی در ایران دارای مکتب‌های متفاوتی است و مکتب عاشیقی ارومیه اصیل‌ترین و قدیمی‌ترین مکتب عاشیقی به حساب می‌آید که اصالت خود ر‌ا تا به امروز حفظ کرده و به ثبت آثار ملی ملموس کشور رسیده است.

بیشتر آذری‌های ارومیه مسلمان و شیعه مذهب و اقلیتی از آنان نیز سنی شافعی و حنفی هستند. کردهای ارومیه مسلمان و سنی مذهب‌اند. آشوریان و ارامنه نیز اقلیت کوچکی در این شهر به حساب می‌آیند.

آذر‌ی‌ها و کردها اعیاد مذهبی و ملی خود را همانند دیگر هم‌فرهنگان و هم‌کیشان خود انجام می‌دهند. آشوری‌ها و ارمنی‌ها ا‌عیاد و مراسم مختص به خود را دارند. آ‌نان به طور معمول تمامی مراسم خود را در کلیسا برگزار ‌می‌کنند. همه ساله مرا‌سم سالروز «غسل تعمید آ‌شوریان تازه مسیحی شده» در دریاچه ارومیه جشن گرفته می‌شود. جشن «روز مادر» نیز همه‌ساله در اولین جمعه سال نو میلادی به یادبود مریم مقدس برگزار می‌گردد. جشن «نوسروین» یا آب‌پاشان یکی دیگر از اعیاد آشوریان است که درطی آن آشوریان بر روی هم آب می‌پاشند.

ارومیه یکی از قطب‌های Carpet Weaving ایران است. Embroidery ، پیکرتراشی، Kilim Weaving ، Burl Wood و Wood Carving و ریزه‌کاری بر روی چوب از مهم‌ترین صنایع دستی مردم این شهرستان است.

خوردن، غذاهای سنتی و محلی ارومیه یکی از تفریحات و جزیی از هیجان سفر به ارومیه محسوب می‌شود. غذاهای سنتی نظیر: دلمه برگ مو، کوفته، یتیمچه و آش‌کشک،‌ شورجه ارومیه و آش کلم.

نقل ارومیه مخصوص همین شهرستان است و با طعم‌های بیدمشک، زعفران و گل‌محمدی برای سوغاتی بهترین محصول است. عرقیجات خوشبو با خواص دارویی هم‌چون عرق بادرنجبویه و بیدمشک که از گیاهان بومی منطقه هستند، حلوای هویج، شیرینی‌های ‌‌سنتی مثل، لوزانک یا باسلخ، تنور شیرینی سی، تره حلوا، دوشاب حلوا، نسا حلوا از شیرینی‌های خاص منطقه است.

Ceremony Culture ecotourism Ecotourism Food Food Handicraft Iran Iran Touring Tourism Tourism Urmia West Azerbaijan

Related cities