Tabiaat Bridge Description


پل طبیعت یکی از نمادهای شهر تهران است که در منطقه عباس آباد تهران واقع شده است

پل طبیعت یکی از نمادهای شهرTehran  است که در منطقه عباس آباد تهران واقع شده است. این پل یکی از تفرجگاه‌های مهم شهر تهران است.

پل طبیعت با مساحت ۷۰۰۰ مترمربع، بزرگ‌ترین پل پیاده‌روی در خاورمیانه است که امکان عبور و مرور خودرو بر این پل وجود ندارد. این پل از نوعی فولاد ساخته شده است که در برابر مشکلات جوی و زلزله از استحکام بالایی برخوردار است. پل طبیعت یکی از جذاب‌ترین و پربیننده‌ترین سازه‌های شهر تهران است که مورد توجه خاص گردشگران قرار می‌گیرد.

ساخت پل طبیعت الهام گرفته از پل خواجو شهر Isfahan و نمونه‌های مشابه آن در کشورهای فرانسه، کانادا، هلند، بلژیک، مالزی و استرالیا طراحی و معماری شده است.

پل طبیعت با ارتفاع ۴۰ متری از سطح زمین بوسیله سه پایه اصلی بر روی بزرگراه مدرس تهران بنا شده، این پل محل اتصال پارک طالقانی در شرق اتوبان مدرس و پارک آب و آتش در غرب اتوبان مدرس است.

پل طبیعت یک سازه سه طبقه‌ایی است که طبقه اول ۱۴۵۰ متر، طبقه دوم ۲۸۷۰ متر و طبقه سوم ۵۷۱ متر است. دیواره‌های طبقه اول پل طبیعت شیشه‌ایی است و فضاهایی مثل: کافی شاپ، گالری و ... در این طبقه قرار گرفته است که با توجه به نمای زیبای این طبقه می‌توان ساعات به یاد ماندنی را در آن تجربه کرد. طبقه دوم این پل بیشتر دارای فضای سبز بوده و می‌توان از مناظر چشم نوازی که در قسمت شمالی و جنوبی این طبقه وجود دارد لذت کافی را برد. طبقه سوم از دو بخش تشکیل شده است که بصورت دو حلقه بر روی طبقه دوم قرار گرفته است و بهترین وسعت دید مناظر را نسبت به دو طبقه دیگر داراست. روی پل، فضاهایی برای استراحت طراحی شده که این فضاها و سکوهای نصب شده، هماهنگ با ویژگی‌های پل طراحی شده‌اند.

 ۷۲۰ متر از مساحت ۷۰۰۰ متر مربعی پل طبیعت به فضای سبز و ۴۸۰ متر آن به رستوران‌ها و کافی شاپ و فضای فرهنگی و تفریحی اختصاص یافته است. حدود ۵۱۰۰ متر از مساحت پل طبیعت با کف‌پوش‌های چوبی فرش شده و مسیرهایی برای کالسکه‌سواری و دوچرخه‌‌سواری روی پل طراحی شده است، در اصل پل طبیعت دارای سه مسیر است: پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و کالسکه و اسب‌سواری.

طراح و معمار پل طبیعت خانم لیلا عراقیان است که با طراحی این پل شهرت جهانی کسب کرد. پل طبیعت انتخاب اول مردم و جزو ۵ انتخاب برتر ۳۰۰ معمار برجسته جهان در مسابقه معمار شهری (A+ (architizer awards در سال ۲۰۱۵ شد. این پل در سال ۱۳۹۲ به‌عنوان سازه برتر فولادی ایران شناخته شد. سال ۱۳۹۳ نیز جایزه بین‌المللی خشت طلایی به پل طبیعت اختصاص یافت.

منابع:

www.citypedia.ir

ecotourism Ecotourism Ecotourism Iran Iran Touring Nature Tabiaat Bridge Tehran Tourism Tourism

Related cities