Shiraz City Culture


مردمی مهربان و خونگرم دارد که لهجه شیرین آن‌ها توجه هر مسافری را به خود جلب می‌کند

مردم این شهر به زبان فارسی و با لهجه شیرازی صحبت می‌کنند. بیشتر آن‌ها مسلمان و شیعه‌اند. شهری فرهنگی که حضور شاعران و ادیبان گرانقدری چون حافظ، سعدی، اهلی شیرازی، فانی شیرازی و وصال شیرازی گواه بر این ادعا هستند. این شهر به شراب، گل و شعر شهرت دارد و مردمش به داشتن آرامش و لطف و صمیمیت شهره‌اند. آداب و رسومی چون دیگر شهرهای ایرانی اما با رسم و رسومات محلی خاص خود منطقه در این شهر دیده می‌شود. عید نوروز، غدیر، قربان، شب یلدا و عقد و عروسی خاص خود را دارند.

در بازار قدیمی و معروف وکیل می‌توان نمونه‌های زیادی از هنر و صنایع دستی خاص شیراز مثل: Kilim Weaving  و Gabbeh Carpet Weaving  و Inlay را مشاهده کرد. کارگاه‌های کوچکی در داخل بازار (مشیر) در حال فعالیت هستند که می‌توان ساعت‌ها کنارشان نشست و از دیدن خلق هنری چنین زیبا لذت برد.

سوغاتی عمده شهر شیراز بهار نارنج است. باغ دلگشا در فصل بهار، برای بازدیدکنندگان این موقعیت را به وجود می‌آورد که شاهد چیدن بهارنارنج باشند. بهارنارنج و بسیاری از عرقیجات دیگر که در این شهر فراوان است را می‌توان از بازار وکیل تهیه کرد. نرگس شیراز در فصل پاییز بهترین ارمغان طبیعت است به انسان.

Culture ecotourism Ecotourism Fars Food Handicraft Iran Iran Touring Shiraz Tourism Tourism

Related cities