Sheyvand Village Culture


شیوند و فرهنگی از جنس قوم بختیاری

لرهای بختیاری، ساکنین روستای شیوند هستند. روستای شیوند، روستای بختیارنشین است. اهالی روستای شیوند با زبان فارسی و گویش لری صحبت می‌کنند. 

پوشش اهالی روستای شیوند به سبک قوم لر بختیاری است به این گونه که زنان روستا شلوار گشاد، دامن چاک‌دار، نوعی جلیقه و چادر بلند که در زیر گلو با سنجاق بهم وصل می‌شود و مردان بختیاری چنین می‌پوشند، کلاهی سیاه و نمدین، شلوار گشاد از جنس دبیت سیاه، کفش‌شان گیوه است و چوخا بر تن می‌کنند.

دختران جوان لباس‌های‌‌‌شان به رنگ‌های شاد است و زنان میانسال و مسن لباس‌شان به رنگ سرمه‌ای یا آبی تیره است.

قوم بختیار یکی از کهن‌ترین آداب و رسوم‌ها را در بین اقوام مختلف ایران داراست. آداب و رسوم هر قوم ریشه در اعتقادات و باورهای آنان دارد، به وضوح می‌توان در میان قوم بختیار حس اتحاد، همدلی و نوع دوستی را مشاهده کرد. ساکنین روستای شیوند مردمی مهمان‌نواز هستند.

در روستای شیوند هم‌چنان مراسم و آیین‌های زیادی طبق روال قدیم اجرا می‌شود و مردم روستا برای برگزاری مراسم در مناسبت‌های مختلف اهمیت زیادی قایل هستند. در برپایی مراسم و آیین‌ها، موسیقی مخصوص بختیاری جایگاه ویژه‌ای دارد، در تمام مراسم و مناسبت‌ها اجرای موسیقی با نواختن ساز دهل و سرنا و خواندن آوازهای محلی برگزار می‌شود.

مردم روستا بسیار به اجرای مراسم و آیین‌ها در مناسبت‌های خاص اعتقاد دارند، تعدادی از این رسم‌ها مثل:

  • سلام به گیاه: که در عید نوروز اجرا می‌شود و به نشانه نشاط و سرزندگی توسط اهالی روستا اجرا می‌شود،
  • عزاداری: در مراسم عزاداری زنان روستا به نوحه‌خوانی و خواندن سرودهای محلی سوگواری می‌پردازند،
  • در زمان فوت هر یک از بزرگان قوم، یک مکعب سیاه رنگ به نام «مافه گه» بر پا می‌کنند.
  • مراسم شیرواره: این مراسم بین خانواده‌های کم بضاعتی که تعداد دام‌هایشان کم است و میزان شیر کمی از دام شان به دست می‌‌آورند مرسوم است، در این رسم دو خانواده به کمک هم می‌آیند به این گونه که مقدار شیر به دست آمده از دام را به مدت هفت روز یا بیشتر در اختیار خانواده‌ایی که امکانات کمتری دارند می‌گدارند تا برای تامین معاش خود از آن استفاده کند.
  • مراسم رب انارگیری: انار اصلی‌ترین محصول روستای شیوند است، زنان روستا از اواخر آبان تا اواسط آذر ماه براساس سنت کهن روستا در دیگ‌هایی انار را می‌پزند و از آن رب تهیه می‌کنند،
  •  و ... .

صنایع دستی و سوغات

دوخت و تولید Course Weaving ، Felting ، شال گردن، خورجین، Kilim Weaving و فرش‌های دستباف از رایج‌ترین صنایع دستی روستای شیوند به حساب می‌آیند. همچنین مهمترین محصولات و تولیدات روستای شیوند شامل: انار، گردو، بادام، گیلاس و فرآورده‌های لبنی است.

Ceremony Culture ecotourism Ecotourism Handicraft Iran Iran Touring Izeh Khuzestan Sheyvand Tourism Tourism

Related cities


Related villages