Sabzevar City Culture


زادگاه ابوالفضل بیهقی، سبزوار، شهر علم و فرهنگ و هنر که به واقع بی بدیل است در تاریخ این سرزمین

مردم سبزوار به زبان فارسی و گویش سبزواری سخن می‌گویند. بیشتر آن‌ها مسلمان و شیعه‌اند. مردمانی هنرمند و اهل علم دارد که وجود بزرگانی چون محمود دولت‌آبادی، ابوالفضل بیهقی، علی شریعتی و بسیاری از عالمان دیگر در این سرزمین گواه این ادعاست. 

آداب و رسوم آیین ایرانی در این شهر همچنان پابرجاست، چنان که به این شهر لقب آیین‌های نستوه داده‌اند، برگزاری آیین‌های سنتی چون اسب چوبی، آیین ورشرنگ، آیین چادرپوشان حسینیه قنادها و... رایج است.

ساکنین سبزوار به کشاورزی و دامپروری مشغول هستند و محصولاتی چون زیره، پنبه و خشکبار را تولید می‌کنند. کلوچه زنجبیلی سبزوار شیرینی پرطرفدار میان اهالی و هم‌چنین گردشگران این شهر است.

سبزوار شهری با غذاهای متنوع است که معروف‌ترین غذاهایش شامل؛ آوجیج، اشکنه، کماج، مسوه، دنی، کاچی، آش جوش بره، آش قوریتی، قلیه بادمجان و علف ماست می‌شود.

ذوق و سلیقه ساکنین این شهر را می‌توان در خلق هنرهای رایج دید؛ Carpet Weaving ، Pottery ، Coppersmith ، Felting و Woodturning اما هنر اصلی آن‌ها قالی‌بافی است. در کنار این صنایع دستی زیبا، کلوچه زنجبیلی و ادویه‌های معروف سبزوار می‌تواند سوغاتی خوشمزه و مناسبی باشد.

Culture ecotourism Ecotourism Food Handicraft Iran Iran Touring Mashhad Razavi Khorasan Sabzevar Tourism Tourism

Related cities