Rasht City Culture


شهر رشت فرهنگی دارد آمیخته با طبیعت سرسبز و زیبای گیلان

مردم شهر رشت به زبان گیلگی سخن می‌گویند. بیشتر آن‌ها مسلمان و پیرو شیعه هستند. آداب و رسومی چون عروس گوله، نوروز‌خوانی، عید فطر، عید قربان، مراسم محرم و صفر، گیشه بری و بسیاری مراسم دیگر در این شهر همراه با ترانه‌های محلی و موسیقی سنتی برگزار می‌شود. به هنگام برگزاری مراسم و در بعضی از روستاها همچنان لباس محلی به تن مردم دیده می‌شود. این لباس که پوشیده و رنگارنگ است بسیار زیبا و چشم‌نواز بوده و برای مردان شامل جلیقه، شلوار، کت، کلاه و پاافزار و برای زنان روسری، پیراهن، دامن، شلیته، چادرکمر و شلوار است.

آب و هوای مرطوب و مناسب کشاورزی عاملی شده تا محصولات مختلف را کشت کنند و همیشه در هر فصلی غذا و سبزیجات مخصوص خود را داشته باشند. غذاهایی چون خورشت کدومسما، واویشکا، شیرین‌تره، بینه قورمه، شوید قورمه، ترش شامی، مرغ لاکو، مرغ ترش، ماهی فسنجان و... از عمده غذاهایی است که در این شهر طبخ داده می‌شود و برای هر سلیقه‌ای مناسب خواهد بود و یکی از خاطره‌انگیزترین خاطرات سفر به رشت خوردن غذاهای محلی است. ترشی‌هایی چون هفت‌بیجار، آبغوره، اخته، رب انار و رب نارنج و شیرینی‌هایی چون رشته خشکار و کاکا در این منطقه تهیه می‌شود.

صنایع دستی مخصوص این منطقه برگرفته از حس طبیعت و رنگ‌های مختلف است. Kilim Weaving ، Rashti Embriodery ، بامبوبافی، Mat Weaving و Woodturning از عمده فعالیت‌ها در زمینه صنایع دستی است. در بازار رشت می‌توان این صنایع را دید و به عنوان سوغاتی نیز از آن‌ها استفاده کرد

Culture ecotourism Ecotourism Food Gilan Handicraft Iran Iran Touring Rasht Tourism Tourism

Related cities