Ramsar City Culture


شهری سرسبز که طبیعت آن بر فرهنگ و آداب و رسومش بی‌تاثیر نبوده است

مردم شهر رامسر به گیلکی صحبت می‌کنند، مسلمان و شیعه‌اند. آداب و رسوم مربوط به عید نوروز در این شهر دیدنی‌ است. نوروز‌خوانی، چهارشنبه‌سوری و روز تحویل سال برای آن‌ها روزهای مهمی هستند و مراسمی برای هرکدام دارند. جشن پایان کار برنج را در اواسط مردادماه برگزار می‌کنند به نام نوروزماه، مراسم تیرماه سیزده که در اواسط آبان اجرا می‌شود، مراسم چاه برف، شب یلدا، ماه رمضان، سوگواری محرم و صفر، باران خواهی، آفتاب خواهی، گهواره‌بندی، دندان سری و مراسم ازدواج از دیگر آداب و سنت‌های این سرزمین سرسبز است.

زندگی در شهری که عروس شهرهای ایران نام گرفته می‌تواند ذوق و سلیقه ساکنین را به قدری لطیف کند که از دستان هنرمندشان هنرهایی زیبا مثل؛ Mat Weaving ، سبدبافی، Pottery ، Kilim Weaving ، Course Weaving ، تافته‌بافی، Woodturning و مجسمه‌های زیبای چوبی خلق شود.

رامسر از تنوع و رنگارنگی غذاهای شمال کشور بهره‌مند است. غذاهایی چون باقلاپلو، لوبیاخورشت، ترش‌تره، پنیربرشته، دووآب، سیرتره، ترش شامی، میرزاقاسمی، بادمجان کباب، چونگول‌تره و قلیه کدو از غذاهای خوشمزه این منطقه‌اند. فندق و عسل این خطه از شمال شهرت دارد و می‌توان به عنوان سوغاتی از آن‌ها استفاده کرد.

Culture eco-tourism ecotourism Ecotourism Food Handicraft Iran Iran Touring Mazandaran Ramsar Sari Tourism Tourism

Related cities