ْQeshm Island Description


قشم سرزمین ساحل‌های شنی، صخره‌ای و گلی، در تنگه هرمز قرار گرفته است

جزیره قشم در تنگه هرمز قرار گرفته و بزرگترین جزیره در ایران و منطقه خلیج‌فارس است. این جزیره را باید جزیره ساحل‌ها نامید، جایی که بیشترین ساحل و کرانه را در بین دیگر جزیره‌های خلیج فارس دارد. سواحلی چون زیتون، ناز، سیمین، شیب‌دراز و سلخ از دیدنی‌ترین سواحل این جزیره‌اند. قشم تنوع سواحل صخره‌ای، ماسه‌ای و گلی را با هم یک‌جا دارد. موقعیتی که کمتر جزیره‌ای دارد. ساحل صخره‌ای ریگو که معروف به ساحل لاک پشت‌هاست، ساحل شنی سیمین و سواحل گلی لافت و جنگل‌های حرا، تنوع ساحلی را نشان می‌دهند.

آب و هوا گرم و مرطوب است. بارندگی کم و آب شیرین برای کشاورزی مناسب نیست. به همین دلیل،‌ کشاورزی به صورت دیم وجود دارد و می‌توان گفت،‌ تولید کشاورزی بسیار اندک و ناچیز است. نواحی کشت آبی در دشت توریان و نواحی زراعت دیم در روستای طبل، گوران، سهیلی، گورزین، ملکی و لافت واقع‌اند که نیمی از نخلستان‌های جزیره را در خود جای داده‌اند.

 عمده درآمد و فعالیت مردم صیادی است. به دلیل بازار پر رونق و ورود کالاهای متنوع از کشورهای حاشیه خلیج فارس به این جزیره، وجود بندرها بسیار مهم می‌باشند. چنان‌که در قدیم بنادر صیادی و تجاری در کنار یکدیگر قرار داشتند، ولی اکنون به دلیل رونق اقتصادی بنادر به صورت اختصاصی فعالیت‌های خدماتی مربوط به کشتی‌های تجاری و صیادان را انجام می‌دهند. امروزه،‌ طبیعت بکر و ساحل‌های زیبای این جزیره مورد توجه گردشگران قرار گرفته است، که در این میان جزیره هنگام به خاطر نزدیکی به جزیره قشم و زیستگاه دلفین‌ها، آهوها (جبیرها) و تنها پارک کروکودیل ایران بیشتر از بقیه مورد توجه است. جاذبه‌های طبیعی دیدنی این جزیره زیاد هستند. گنبد نمکی، ‌دره ستارگان، ‌جنگل‌حرا، غارخربس و ساحل‌های صخره‌ای و شنی و ماسه‌ای .... جزیی از جزیره هستند که به صورت طبیعی بسیار زیبا و دیدنی هستند. مکان‌هایی چون قلعه پرتغالی‌ها، روستای لافت، اسکله باسعیدو،‌ روستای کوشه، ‌زیارتگاه بی‌بی مریم و.... ساخته دست انسان بوده و مربوط به دوره‌های تاریخی مختلف این سرزمین است.

Bandar Abbas ecotourism Ecotourism Ecotourism Hormozgan Iran Iran Touring island Nature Qeshm Tourism Tourism

Related cities