Nahavand City Description


شهر تاریخی نهاوند یکی از شهرستان های استان همدان محسوب شده و در جنوب این استان واقع است

شهر تاریخی نهاوند یکی از شهرهای استان Place not found محسوب شده و در جنوب این استان واقع است.

نهاوند از شمال به Tuyserkan  و Place not found، از شرق به Malayer ، از جنوب شرقی به Borujerd ، از غرب به کنگاور و از جنوب غربی به نورآباد محدود می‌گردد؛ که با مسافتی حدود ۴۰۰ کیلومترمربع از تهران، دارای اختلاف ساعت ۱۳ دقیقه و ۲۸ ثانیه با پایتخت است. نهاوند از نظر جمعیت، بعد از شهرهای همدان و ملایر سومین شهر بزرگ استان است. شهر نهاوند مرکز شهرستان نهاوند است.

وجه تسمیه

نهاوند نام یکی از شعبه‌های موسیقی و نیز نام پرده‌ای از موسیقی است که در نیمه شب می‌سروده‌اند.

نماز شام رسید ای بت سمرقندی                            بساز چنگ و بزن پرده‌ی نهاوندی

در آثار مختلف وجه تسمیه‌های متفاوتی برای نهاوند آورده شده است. از جمله: شهر ظرف، «نه» به معنای شهر و «آوند» به معنای ظرف.  نهاوند را «نوح آوند» به معنای «شهر نوح» نیز دانسته‌اند. هم‌چنین نهاوند را شهر «پیش رو» نیز معنی کرده‌اند. به هر حال این شهر در زمان‌ها و زبان‌های مختلف به صورت‌های متفاوت خوانده شده است؛ از جمله: نوح آوند، نیماوند، اینهاوند، نیهاوند، نهاوند ماد، نیفوآندای، لائودیسه، ماه دینار، ماه بصره و غیره. 

آب و هوا

شهر نهاوند در منطقه کوهستانی قرار دارد در نتیجه دارای هوایی سرد و معتدل است.

کهن شهر نهاوند دارای تاریخی ۷ هزار ساله است. به استناد تحقیقات و مطالعات پروفسور گریشمن از تپه گیان واقع در ۱۸ کیلومتری جنوب غربی نهاوند، آثار به دست آمده این تپه، متعلق به دوران ما قبل تاریخ است که در موزه‌های لوور فرانسه، ایران باستان و موزه نهاوند نگهداری می‌شود.

نهاوند را شهر سراب‌های زلال می‌نامند. این شهرستان در میان ارتفاعات زاگرس واقع بوده و دارای آب و هوای معتدل و سردسیری است. قله «چهل نابالغان» با ارتفاعی حدود ۴۵۰۰ متر از سطح دریا، مرتفع‌ترین قله کوه‌های نهاوند محسوب می‌شود که حدود ۶ ماه از سال پوشیده از برف است. 

سراب‌های متعددی در شهرستان نهاوند وجود دارد که هر روزه پذیرای گردشگران بسیاری هستند. از جمله این سراب‌ها می‌توان گیان، فارسبان، ملوسان، کنگاور کهنه، سراب گاماسیاب و ... را نام برد.

ecotourism Ecotourism Ecotourism Hamadan Iran Iran Touring Nahavand Nature Tourism Tourism

Related cities