Mazandaran Province Culture


فرهنگی آمیخته با سرسبزی طبیعت

صحبت از سرسبزی جنگل، زیبایی دریا و شکوه کوهستان است،‌ ساکنین این استان مردمانی از جنس طبیعتند.

مردم این استان به زبان مازندرانی (تبری) صحبت می‌کنند البته لهجه اهالی مازندران با توجه به منطقه جغرافیایی که در آن قرار گرفته‌اند متفاوت است. مسلمان و پیرو مذهب شیعه بوده و همانند دیگر نقاط ایران اقلیت‌های مذهبی هم در این استان زندگی می‌کنند.  

سخاوت طبیعت مردمان این استان را میهمان خود کرده و بیشتر ساکنین مازندران به کشاورزی، دامپروری و باغداری مشغول هستند.

فرهنگ، آداب و رسوم در هر منطقه با تاثیر گرفتن از شرایط جغرافیایی شکل می‌گیرد و مازندرانی‌ها با بهره‌گیری از آن دارای فرهنگی اصیل و باستانی هستند. یکی دیگر از نشانه‌های زنده بودن فرهنگ در هر منطقه، پوشش سنتی است که در مازندران با گذشت زمان و ورود به عصر تکنولوژی هنوز هم دیده می‌شود؛ لباس سنتی زنان مازندرانی شامل: شلیته، چارقد، چاروق، گالش، مندل و جومه و...؛ مردان مازنی کلاه نمدی، شلوار، علیجه، چاروق، کلوش و ... است.

علاوه بر زبان و پوشش، موسیقی جایگاه ویژه‌ای در فرهنگ هر منطقه دارد که مازندرانی‌ها در این زمینه هم سابقه‌ای درخشان دارند. موسیقی در مازندران با سازهای سنتی چون: نی، سرنا، دهل و ... جان می‌گیرد. از مهمترین سبک‌های موسیقی مازنی می‌توان به کتولی اشاره کرد.

اهالی مازندران پایبند به آداب و رسوم و برگزاری مراسم ملی و مذهبی هستند از میان این آداب و رسوم می‌توان به:

نوروزخوانی؛ که مژده نزدیک شدن و رسیدن سال نو را به مردم می‌دهد،

مراسم تیرماه سیزده؛ از مراسم سنتی و رسمی مازندران است و در اواسط آبان‌ماه انجام می‌شود،

چال برف؛ در فاصله اول تا ۱۵ اردیبهشت‌ماه انجام می‌شود و نمادی از ذخیره کردن آب و مبارزه با کم آبی است،

گهواره‌بندی، آغوزکا و ... . همچنین مراسم مذهبی در مازندران با شکوه خاص انجام می‌شود؛ سوگواری‌های ماه محرم و صفر، آداب ماه رمضان، اعیاد مدهبی و ... .

صنایع دستی که در این استان هم‌چنان به کار خود ادامه می‌دهند، Carpet Weaving ، Course Weaving ، شمد، سوزن‌دوزی، رنگرزی، سرامیک‌سازی، Chadorshab Weaving ، هنرهای مربوط به چوب و فلز و Mat Weaving هستند. در کنار این صنایع دستی، می‌توان از خوارکی‌هایی چون کماج، آغوزنون، شکر قرمز و انواع مرکبات، برای تهیه سوغاتی استفاده کرد.

در حال و هوای خوب مازندران،‌ لذت خوردن غذای محلی با چاشنی‌های خاص خود منطقه را نباید از دست داد، غذاهایی چون خورشت سیر انار، بشته واش، مالابیج، بیج بیج، ترش سماق، ناز خاتون، باقلا وابیج، کدو بره، آغوز مسما، ترش ترشو، دوپتی، اسفناج مرجی، خورشت آلو، آش کدو.

Ceremony Culture eco-tourism ecotourism Ecotourism Food Food Handicraft Iran Iran Touring Mazandaran Music Tourism Tourism


Related cities