Marivan City Description


به زیبایی دریاچه زریبار و به عظمت اورامان، مریوان سرسبز در کردستان قرار گرفته است

در غرب استان Kordestan و همسایگی کشور عراق شهر مرزی مریوان قرار دارد. این شهر از نظر اقتصادی و بازرگانی مهم است. در طول تاریخ مریوان مورد دست درازی کشور همسایه قرار گرفته و فراز و نشیب زیادی را در جنگ ایران و عراق پشت‌سر گذاشته است.

آب و هوای مریوان به دلیل قرار گرفتن در کنار دریاچه زریبار و همجواری با منطقه کوهستانی، سرد و مدیترانه‌ایی است و همین عاملی برای داشتن طبیعتی سرسبز و کوهستانی شده است.

با توجه به عبور رودخانه‌ها از مریوان و آب و هوای مدیترانه‌ای، خاک این شهر برای کشاورزی و زراعت مناسب بوده و ساکنینش به کشاورزی و دامداری مشغول هستند و محصولاتی مثل، گندم، جو، حبوبات، بادام، گردو، گلابی، زردآلو، آلو، گوجه‌سبز، سیب، انار و هلو در مریوان کشت می‌شود.

آب و هوا و نوع اکوسیستم مریوان به خصوص وجود دریاچه  آب شیرین زریبار موجب شده تا این شهر از پوشش گیاهی خوبی برخوردار باشد و جنگل‌های انبوه بلوط و مراتعی سرسبز را برای این منطقه به ارمغان آورد، هم‌چنین این شرایط جغرافیایی و آب و هوایی، مریوان را به زیستگاهی مناسب برای گونه‌هایی از حیوانات چون، سگ آبی، گرگ، روباه، گربه وحشی، خرگوش و گراز تبدیل کرده است، برای علاقمندان به پرنده‌نگری نیز مریوان دارای اهمیت فراوانی است چرا که این منطقه زیستگاه گونه‌هایی از پرندگان مانند، کشیم، گیلار، اردک سرسبز، انواع حواصیل، کاکایی و پرستوی دریاچه‌ای است.
علاوه بر طبیعت بکر و کوه‌های سرسبز مریوان، آثار و بناهای تاریخی که ریشه در فرهنگ و تمدن ایران دارد در این شهر خودنمایی می‌کنند؛ قلعه مریوان، قلعه توراخ تپه، قبرستان بالک، پل گاران-کردلان، مرقد پیریوسف و ... دیدن بازار مرزی مریوان یکی از لذت‌های سفر به این شهر خواهد بود.

فصل مناسب برای سفر به این شهر، بهار و تابستان است.

Bird Watching ecotourism Ecotourism Iran Iran Touring Kordestan Marivan Nature Sanandaj Tourism Tourism

Related cities