Khusf City Cultureمردم شهر خوسف همانند بیشتر مردم استان South Khorasan خونگرم، مهمان نواز بوده و پایبند به اعیاد مذهبى، ملى و سنت‏‌هاى محلى هستند. مردم این شهر فارس هستند و به زبان فارسی دری صحبت می‌کنند.  

  • مراسم سنتی کشت گندم در روستای آرک: روستای آرک در نزدیکی خوسف قرار دارد که مراسم کشت گندم آن شهرت دارد و به شیوه خاصی انجام می‌شود.
  • روز عاشورا: مراسم خاص مذهبی با عنوان بیل زنی و نخل گردانی عصر روز عاشورا در شهر خوسف برگزار می­‌شود. در این مراسم کجاوه‌هایی که «نخل» نام دارد را همراه با بر هم زدن سر بیل‌ها همراه با نوحه خوانی و زنجیر زنی در شهر می­‌گردانند.
  • برداشت گل نرگس: روستای دستگرد در ۱۸ کیلومتری شهر خوسف قرار دارد و کوه نرگس در این روستا واقع شده است. این کوه از فاصله دور تا حدودی سفید به نظر می‌رسد. گیاه نرگس به صورت خودرو در این کوه می‌روید و به باور مردم پیاز موجود در نرگس‌زارهای منطقه ابتدا از این کوه تامین می‌شده است. گیاه نرگس از جمله گل‌های کم آبخواه و مطابق با شرایط آب و هوایی استان است. زمان نشای پیاز نرگس در فصل تابستان است و  هر پیاز شش تا هفت سال محصول می دهد. اوج گل دهی هر پیاز نرگس از سال چهارم تا ششم و محصول آن بسیار ارزشمند است. مناسب‌ترین زمان برداشت گل ساعت ۷ تا ۸ صبح است تا عطر شاخه‌های نرگس ماندگارتر باشد.  زمان برداشت گل نرگس در روستای دستگرد، اوایل ماه آبان تا اواخر ماه بهمن است. پرورش و نگهداری این گیاه در Tabas و برخی شهرهای استان خراسان جنوبی نیز رواج دارد.

همچنین Towel Weaving از صنایع دستی مطرح و با قدمت در خوسف به حساب می‌آید.

Ceremony Culture ecotourism Ecotourism Handicraft Iran Iran Touring Khusf South Khorasan Tourism Tourism

Related cities