Khoramshahr City


مردمی خونگرم و مهربان دارد، لهجه شیرین خرمشهر مانند دیگر شهرهای اطرافش در ذهن ماندگار است

مردم این شهر به زبان فارسی و با لهجه شیرین خوزستانی یا آبادانی سخن می‌گویند. طی چهار بار اشغال شدن توسط بیگانگان در طول تاریخ، فرهنگی متنوع در این شهر شکل گرفته است که همه بهم نزدیک شده و فرهنگ و رسومات جنوبی‌های خونگرم همیشه غالب بر هر فرهنگ بیگانه‌ای بوده است. آداب و روسم دینی و ملی با توجه به سنت‌های گذشته مردم همچنان برگزار می‌شود، مراسمی چون محرم و صفر که با موسیقی محلی خاص خرمشهر حال و هوایی دارد که هر ایرانی به گوشش آشناست.

غذاهای محلی خرمشهر مانند شهرهای جنوبی بو و طعم متفاوتی نسبت به دیگر شهرهای کشور ایران دارد، سمبوسه، قلیه‌ماهی، فلافل، دال عدس و ماهی تنوری صبور از غذاهای خوشمزه این شهر هستند. یکی از خوراکی‌های معروف این منطقه کلیچه است، نوعی کلوچه که با خرما به عمل می‌آید، این محصول در کنار صنایع دستی می‌تواند سوغاتی مناسبی باشد. صنایع دستی چون Aba Weaving و سبدبافی هم‌چنان در خرمشهر رایج است.

یکی دیگر از مشاغل مردم این شهر، اشتغال در کارگاه‌های کشتی سازی است. کارگاه‌هایی که کشتی‌های کوچک و بزرگ را به سفارش مشتریان خود و با دست می‌سازند. مراسم به آب انداختن کشتی‌ها جذابیت خاص خود را دارد. 

Ahvaz Culture ecotourism Ecotourism Food Handicraft Iran Iran Touring Khoramshahr Khuzestan Music Tourism Tourism

Related cities