Izeh City Description


ایذه، شهری با قدمت و تاریخی است، از شهرهای استان خوزستان و مرکز شهرستان ایذه است

یذه، شهری با قدمت و تاریخی است، از شهرهای استان Khuzestan  و مرکز شهرستان ایذه است. شهر ایذه، از دوران پارینه سنگی تا کنون آثار تاریخی زیادی را در دل خود جای داده است.

ساکنین ایذه از اقوام بختیار هستند و ایذه شهری بختیارنشین است. نام قدیم ایذه، انشان بوده است، به زبان محلی ایذه، شهر مالمیر یا مال امیر خوانده می‌شود. ایذه از دوران باستان تاکنون با این نام‌ها نیز خوانده شده است: ایزج، اوجا، آیاپیر، آنزان، انشان، ایگه، اریگ، ایج.

شهر ایذه در دوران حکومت عیلامیان به آیاپیر یا آنزان معروف بوده است، در دوران ساسانیان ایذه نام گرفت و در زمان فتح این شهر به دست مسلمانان ایذج خوانده شد چرا که ایذج نام پل سنگی است که روی رودخانه کارون قرار داشته است. اتابکان لر، شهر ایذه را با نام مالمیر می‌خواندند که همچنان ایذه با همین نام در بین محلی‌های این منطقه شناخته شده است (در زبان لری بختیاری مال به معنای خانه است و میر همان امیر است).

هم‌چنین شهر ایذه، به نام پایتخت بختیاری ایران معروف است.

آب و هوای ایذه معتدل و کوهستانی است. از جاذبه‌های طبیعی مهم ایذه، عبور رودخانه بزرگ کارون از این شهر است. هم‌چنین سد کارون ۳ در شهر ایذه قرار دارد.

شهر ایذه با توجه به قدمت تاریخی که داراست، دارای جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوانی است، از جمله این جاذبه‌ها می‌توان به:Koolfarah ، نقشینه‌های كول فرح، Sheyvand Waterfall ، برد نبشته ایذه، قلعه تل، کتیبه هانی و ... اشاره کرد.

همجواری با سد کارون ۳ و دریاچه سد بر جاذبه‌های ایذه افزوده است و همه ساله توجه گردشگران زیادی را به این شهر جلب می‌کند، هم‌چنین پل بزرگ کارون ۳ با دهانه ۲۶۴ متر که دارای طویل‌ترین دهانه پل در ایران است در مسیر ارتباطی بین Shahrekord و ایذه قرار دارد؛ این پل با ۷ کیلومتر جاده، سه رشته تونل و دو دهنه پل بر روی دریاچه سد ساخته شده است.

Ahvaz ecotourism Ecotourism Ecotourism Iran Iran Touring Izeh Khuzestan Nature Tourism Tourism

Related cities