ّIranshahr City Culture


از ویژگی‌های ایرانشهر که شهری بلوچ‌نشین است، فرهنگی کهن همراه با صنایع دستی زیباست

مردم این شهر به زبان فارسی و با لهجه سیستانی و بلوچی صحبت می‌کنند. مسلمان و بیشتر اهل تسنن هستند و اندکی نیز شیعه مذهب در این شهر زندگی می‌کنند. آداب و رسوم ملی و مذهبی در این شهر برگزار می‌شود ولی اعیاد و مراسم‌های مذهبی رونق بیشتری دارد، برگزاری عید قربان و عید فطر باشکوه است. آنچه در ایرانشهر و دیگر شهرهای Siatan and Balouchestan جلب توجه می‌کند رنگ‌ها در لباس‌های زیبای بلوچی است، لباس مردان پیراهن یقه‌باز، لباده بلند، دستار سفید، کمربند ضخیم و جوراب دستباف است و لباس زنان پیراهن بلند، دستار و کفش و جوراب است. موسیقی بین بلوچ‌ها رواج زیادی دارد ولی آنچه امروزه به عنوان موسیقی محلی بلوچی می‌شنویم با گذشته تفاوت‌هایی دارد، اما در کل موسیقی زیبا و دلنشینی دارند و همچنان رایج است.

از هنرهای دستی مرسوم در این شهر می‌توان به: سوزن دوزی، Mat Weaving ، Kilim Weaving ، سکه‌دوزی، Carpet Weaving و Woodturning اشاره کرد.

آب و هوای کویری و محصولات این خطه از ایران غذاها و خوراک‌هایی مثل، تباهگ، تنورچه، شیلانچ، آپ انار، دوغ‌با، زیرک آپ، کوهل و ... را رنگین کننده سفره مردمان خونگرم ایرانشهر کرده است.

Culture ecotourism Ecotourism Handicraft Iran Iranshahr Iran Touring Music Siatan and Balouchestan Tourism Tourism Zahedan

Related cities