Ilam City Culture


شهری زیبا و سرسبز که آداب و رسوم گذشته خود را همچنان حفظ کرده‌اند

مردم این سرزمین به زبان کردی ایلامی صحبت می‌کنند و بیشتر آن‌ها مسلمان و پیرو شیعه هستند. لباس محلی ایلامی‌ها در قدیم شامل دستار، شال،‌ ستره، کلاه، کلاش و... بوده است، امروزه تنها در بعضی از روستاها و شهرها دستار و شلوار کردی به تن مردان و لباسی بلند و سربندی مخصوص به تن زنان دیده می‌شود. آداب و رسوم خاص خود را دارند و همچنان نیز به آن پایبند هستند. از جمله مراسمی که برگزار می‌شود، می‌توان به عزاداری چمر و رسومات خاص ازدواج اشاره کرد، که در مراسم عروسی هر مرحله‌ای دارای نامی جداست مانند: شیرینی‌خوران، دامادچرانه، دستگیرانی و مراسم روز عروسی که به همراه موسیقی آشنای کردی زیبا و دلنشین برگزار می‌شود.

غذاهای محلی و خوشمزه ایلامی را نباید در سفر از دست داد، خورشت تره‌کوهی، ترخینه، کوفته سیرابی، شله امیری، مکش و گوجه پونه از جمله‌ غذاهای بی‌نظیر این منطقه است.

 وجود ایل و عشایر در این منطقه باعث به وجود آمدن صنایع دستی چون: Carpet Weaving ، Kilim Weaving ، Felting ، Shoemaker Weaving و Black Tent Weaving  شد، که امروزه مهم‌ترین صنایع باقی مانده از آن دوران، قالی‌بافی، گلیم، موج‌بافی، نمدمالی و ساخت زیورآلات سنتی است، گلیم نقش برجسته ایلام، شهرت جهانی دارد. در کنار صنایع دستی، خوراکی‌هایی چون، بژی برساق، کله کنجی، نان محلی ایلام، کاک، بنه و سقز در این شهر معروف هستند که می‌توان به عنوان سوغاتی از آن‌ها استفاده کرد.

Culture ecotourism Ecotourism Food Handicraft Ilam Iran Iran Touring Tourism Tourism

Related cities