Golestan Province Culture


سرزمینی با فرهنگ و موسیقی کهن

در استان گلستان، تنوع فرهنگ، آداب و رسوم و گویش به دلیل همسایگی با ترکمنستان زیاد است، ترکمن‌، بلوچ، کرد و قزاق‌ها اقوامی هستند که میهمان این استان مرزی می‌باشند. مردمی مسلمان که پیروان شیعه و سنی در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند. 

در گلستان گویش‌های ترکی ترکمن‌ها، کتولی‌ها که برگرفته از زبان مازندرانی‌ است و بلوچی و کردی شنیده می‌شود، در کل تنوع زبان و نوع گویش در گلستان زیاد است.

از ویژگی‌ها و تفاوت‌های فرهنگی هر قوم، سبک پوشش آنها است که در گلستان به خوبی این تفاوت در سبک پوشش اهالی دیده می‌شود؛ پوشش زنان ترکمن با روسری‌های ابریشمی به نام چاشو با رنگ‌های قرمز و سبز است، مردانشان کلاه‌هایی به نام تلپک که از جنس پوست بره سیاه و به نام قره گل است را بر سر می‌گذارند.

موسیقی در دو سبک ترکمن و کتولی اجرا می‌شود، تفاوت این دو سبک موسیقی با توجه به قومیت نوازندگان به خوبی مشهود است. شنیدن ترانه‌های محلی در کنار نواختن سازهایی چون؛ دوتار، کمانچه، قاووز، تویتک، نی و ... سخن از فرهنگی غنی و حفظ و ترویج آن دارد.

گلستان از جمله استان‌هایی است که هنوز اجرای مراسم و پایبندی به آداب و رسوم قومی و مذهبی در آن زنده است، مراسمی چون؛ نوروزخوانی، آق آش، رقص خنجر، الله یولی، علم بندان و ... .

در گلستان غذاهای سنتی و محلی با استفاده از سبزی‌های معطر و محصولات خاص خود منطقه طبخ می‌شود. غذاهایی چون، هلی آش، ماش پلو، خورشت سلک گوجه آش، بولامه، بوروک، چکدرمه، خورشت ماش، آش ماست و باسترمه، که خوردن آن‌ها را نباید از دست داد.

Carpet Weaving  و جواهرسازی ترکمن که این دو هنر بیشتر نزد زنان ترکمن رایج است،‌ Felting ، سوزن‌دوزی، ابریشم بافی، Pottery و سرامیک سازی، Wood Carving ، Burl Wood و سازسازی از دیگر هنرهایی است که هم‌چنان رواج دارد.

محصولات خوراکی، چون حلوای آماج، سرغربیلی، نان پادرازی، جزحلوا و خاویار در کنار صنایع دستی برای تهیه سوغاتی مناسب هستند.

Ceremony Culture Ecotourism Food Food Golestan Handicraft Iran Iran Touring Music Tourism Tourism


Related cities