From Birjand to Boshiroye


A travel suggestion from Birjand to Bashiroye

روز یکم:

صبح از Birjand به سمت آرین شهر (سده Se-Deh)، در فاصله ۶۰ کیلومتری، حرکت کنید.

در آرین شهر می‌توانید قلعه‌ای تاریخی، آب انبار و مسجد را ببینید.

حدود ۱۵ کیلومتر به سمت قاین بروید و در روستای روم، به طرف شهر سرایان (سمت غرب) تغییر مسیر دهید. پس از حدود ۸۵ کیلومتر به شهر سرایان میرسید.

در سرایان کاروانسرای دو ایوانی، مقبره توران شاه و برج حصار سه قلعه را ببینید. در سه قلعه امکاناتی برای شب‌مانی و دیدن ستارگان وجود دارد که خود به تنهایی سفری جداگانه را می‌طلبد.

در ۴۰ کیلومتری به شهر فردوس (شهر باستانی «تون») می‌رسید.

شهر باستانی «تون» که قدمتش به دوارن اشکانیان برمی‌گردد و قسمت‌هایی از آن بر اثر زلزله تخریب شده‌است. آثار به جا مانده در این محدوده، مدرسه علمیه علیا با معماری خاصی که تکرار فرم هشت ضلعی آن مورد توجه است، مسجد جامع «تون» که به «مسجد جامع قدیم» شهرت دارد و امروزه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

مجموعه تاریخی «کوشک» که شامل مسجد، حمام و آب انبار بوده و در شرق «تون» قرار گرفته، و از قدیمی‌ترین مساجد استان South Khorasan است، حوض انبار سیدی که یکی از قدیمی‌ترین حوض انبارهای استان است و قدمت آن به سال ۸۹۰ هجری برمی‌گردد.

در شهر فردوس آبگرم روستای تون را حتما استفاده کنید و تنی به آب بزنید.

روز دوم:

صبح روز دوم به سمت غرب و شهر بشرویه در ۹۵ کیلومتری فردوس،حرکت کنید.

بشرویه آثار باستانی زیادی دارد، آثاری چون، قلعه‌ دختر که به دوران ساسانیان تعلق دارد، حوض انبار معروف به میان‌ده که اولین حوض ساخته شده در Boshrouyeh است.

حسینیه میان ده، مدرسه علمیه، مسجد جامع که در ایوان آن آیاتی از قرآن به خط کوفی نوشته شده است.

زیارتگاه بی‌بی نجمه خاتون مجد، قلعه‌های نظامی و دفاعی را می‌توان در یک روز ببینید. شهر بافت تاریخی ارزشمندی دارد که هنوز زندگی در آن جاری است. از طرفی می‌توانید به Boshrouyeh Mills این شهر کویری که با نیروی آب گندم آرد می‌کرده‌اند سری بزنید.

بعد از ظهر روز دوم به سمت شهر بیرجند در فاصله ۲۷۰ کیلومتری حرکت کنید. در این مسیر از شهرهای دیهوک، عرب‌آباد و خوسف گذر خواهید کرد.

بهترین زمان سفر برای این منطقه بهار و پاییز است.

Birjand Boshrouyeh ecotourism Ecotourism Ecotourism Ferdows Ghayen Iran Iran Touring South Khorasan Tourism Tourism

Related cities