Farsiyan Village Descriptionروستای فارسیان در یک منطقه کوهپایه‌ای در ارتفاع ۷۷۷ متری از سطح دریا واقع است و با شهر Gorgan ۱۱۵ کیلومتر فاصله دارد. این روستا در محور اصلی آزادشهر به Shahroud ، در ۳۵ کیلومتری جنوب شهر آزادشهر واقع شده و تا شاهرود ۸۵  کیلومتر فاصله دارد. این روستا در مرز استان‌های گلستان و سمنان واقع شده و به دلیل همجواری با جنگل ابر، گردنه خوش ییلاق و دامنه‌های سرسبز ماران کوه از موقعیت و ویژگی متنوع آب و هوایی در طول سال برخوردار است.

جنگل‌های انبوه و دره‌های عمیق البرز با پوشش جنگلی، مناظر زیبـا و بدیعی را پیش روی رهگذران قرار می‌دهد ضمن اینکه وجود چشمه‌های متعدد که از دل خاک سر برآورده‌اند علاوه بر تامین آب اهالی روستا، فضایی لطیف و شگفت‌انگیز را برای مخاطبان به وجود می‌آورد.

با توجه به وجود کوه‌های مرتفع در بدنه شمال شرقی و غرب روستا و وزش باد از سمت غرب و شمال غرب و هم‌چنین بالا بودن نم نسبی منطقه شاهد تابستان‌های نسبتا ملایم و زمستان‌های سرد در این روستا هستیم روستای فارسیان دارای اقلیم سرد و کوهستانی می‌باشد.

شکل بافت روستا و معابر سرپوشیده و زیبای بافت تاریخی آن نیز چشم‌گیر است، در کوچه‌های روستا به دلیل قرارگیری خانه‌ها بر روی معبر و یا قرارگیری سایبان، قسمت‌هایی به صورت سر پوشیده به چشم می‌خورد که با نام ساباط معروف است؛ داخل بعضی از ساباط‌ها فضایی برای نشستن تعبیه شده است که با نام دخترنشین در روستا شناخته می‌شود که در ساعات پایانی روز محلی برای گفتمان زنان و بازی کودکان به شمار می‌آید.

از جاذبه‌های روستا می‌توان به: ابشار کفتر خانه، یخچال طبیعی، جنگل بلوط، شالیزارها، چشم‌انداز روستا و بافت تاریخی روستا اشاره کرد.

بافت تاریخی روستای فارسیان در سال ۱۳۹۶ در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

Azadshahr ecotourism Ecotourism Ecotourism Farsiyan Golestan Iran Iran Touring Nature Tourism Tourism

Related cities


Related villages