Damavand ascent of the North Face


جبهه شمالی دماوند یکی از سخت‌ترین مسیر های صعود قله دماوند است.

جبهه شمالی از جمله مسیرهای سخت دماوند است. برای دسترسی به این مسیر، مثل تمام جبهه‌های دیگر دماوند از جاده هزار و تا روستای ناندل می‌­رویم. خروجی روستای ناندل بین تونل ۷ و ۸ جاده هراز است که به دوراهی دلارستاق شناخته می‌شود و از آنجا به وسیله جاده آسفالته پر پیچ و خمی حدود ۲۰ کیلومتر به روستای ناندل می‌رسیم.

آخرین آب مسیر شمالی دماوند، گوسفندسرایی است که حدود سه کیلومتر قبل از سنگ بزرگ برقرار است و می‌توان از آب برداشت. البته با توجه به شرایط شاید بتوان از بالای جان‌پناه ۵۰۰۰ و از یخچال هم آب برداشت.

برای رسیدن به سنگ بزرگ هم با نیسان و جاده خاکی و یا از روستای ناندل پای پیاده مسیر را طی کرد.

شب‌مانی اول تیم ما در دشت ناندل و در ارتفاع ۳۰۰۰ متری انجام شد. مکانی به نظر گوسفندسرا می‌آمد ولی خبری از آب و گله نبود. تیم ما برای اینکه روز بعد به جان‌پناه ۵۰۰۰ برسد و هم‌چنین خواب راحت‌تری در ارتفاع ۴۶۰۰ متری داشته باشد در این مکان شب‌مانی داشت.

برای صعود به جان‌پناه ۴۰۰۰، دو یال شرقی و غربی وجود دارد که یال انتخابی ما یال غربی است که اگر چه مسافت بیشتری نسبت به یال شرقی طی می‌شود ولی شیب کمتری دارد. البته این دو یال نزدیک جان‌پناه به یکدیگر متصل می‌شوند. هم‌چنین شروع مسیر یال غربی از راه دره بین دو یال است.

کوله‌ها را می‌توان تا جان‌پناه ۴۰۰۰ با قاطر حمل کرد که کرایه آن به ازای هر کوله ۳۵ هزار تومان است. جان‌پناه ۴۰۰۰ بسیار سالم و قابل استفاده است و دو طبقه دارد که البته بالای آن کامل نیست و تا نصف طول جان‌پناه ادامه یافته است. در حالت عادی ظرفیت ۱۵ تا ۲۰ نفر را دارد و طبقه پایین آن تخت چوبی دارد. ممکن است تیم‌های دیگر در جان‌پناه مواد غرایی و یا آب برای دیگر کوه‌نوردان به جای بگذارند. ما سه بطری آب و مقدار قابل توجهی نان در جان‌پناه ۴۰۰۰ متری مشاهده کردیم.

مسیر از ۴۰۰۰ تا جان‌پناه ۵۰۰۰ به سمت جنوب‌شرقی است و در دو قسمت پاکوب در میان سنگ‌ها، خیلی مشخص نیست، کمی بالاتر از جان‌پناه ۴۰۰۰ و دیگری زیر جان‌پناه ۵۰۰۰ که مسیر به طور کامل سنگی است و پاکوب  مشخصی وجود ندارد. مسیر بین دو جان‌پناه از دره بزرگی که انتهای یخچال دو بیسل است عبور می‌کند. سنگ‌های زیبای زیر جان‌پناه ۵۰۰۰ از جاذبه‌های مسیر به شمار می‌رود.

جان‌پناه ۵۰۰۰ هم مانند ۴۰۰۰ قابل استفاده و مناسب است و دو طبقه آن کامل است و ظرفیت بیش از ۲۰ نفر را دارد ولی در عوض کف آن تخت چوبی ندارد و تنها طبقه بالای آن چوبی است و ارتفاع طبقه بالای آن حدود ۱/۸ متر است و برای بالا رفتن آن پلکان مناسبی وجود ندارد و باید در نظر داشت که رفت و آمد به طبقه بالا به خصوص برای افراد با قد کوتاه‌تر به هیچ وجه کار ساده‌ایی نیست و نیاز به دست قوی و یا کمک دیگران دارد.

در اطراف جان‌پناه ۵۰۰۰ مکان‌هایی به صورت صاف در آمده است که می­توان حدود ۶ تا ۷ چادر با فاصله بر پا کرد. مسیر بعد از جان‌پناه ۵۰۰۰ تا قله با شیب همراه است. این مسیر به صورت کلی پاکوب مشخصی دارد تنها در دو قسمت به علت بستر سنگی، پاکوب پیدا نیست، برای عبود از قسمت‌های سنگی با توجه به میزان پیشروی یخچال بر روی یال بهتر است مسیر مناسب از سمت راست و یا سمت چپ دیواره‌های سنگی انتخاب شود.

این دیواره‌های سنگی حدود ۴ تا ۶ متر ارتفاع دارد و در مواقع با کمی صبر و دقت می‌توان مسیر مناسبی را در اطراف آن پیدا کرد. هیچ قسمت مسیر عبور از یخچال ندارد. مسیر پاکوب بعد از درگیری با سنگ به خوبی مشخص است و تا قله ادامه پیدا می‌کند و البته به صورت شن اسکی می‌باشد. حدود ۲ تا ۳ ساعتی قبل از قله به دلیل وزش باد گوگردهایی که مخصوص جبهه جنوبی است، به سمت یال شمالی می‌آید و نفس کشیدن در ارتفاع را سخت‌تر می‌کند.

Amol Climbing Damavand Mountian Ecotourism Ecotourism Iran Iran Touring Mazandaran Nature Tehran Tourism Travel

Related cities