From Birjand to Naiband in three days


A travel suggestion for Naiband city

از Birjand  به نایبند سفر کنید و در طول مسیر از دیدن روستاها لذت ببرید. روستای Esfahak اولین توقف‌گاه است. بافت معماری این روستا به خاطر زلزله آسیب زیادی دیده است اما همچنان زیباست و ارزش معماری دارد. بادگیرها‌، نخلستان و خانه‌های کاه‌گلی روستا چشم‌نواز است. اگر کمی دقت کنید و سر بچرخانید گل‌های زعفران نیز دیده می‌شود. روستای بعدی اسنفدیار است که فاصله‌اش تا نایبند ۹۰ کیلومتر است، گذری در این روستا با خانه‌هایی دو طبقه در دامنه کوه.

و بعد در جنوب شهر Tabas  به نایبند می‌رسید. روستایی کویری با خانه‌هایی از خشت و گل که به خاطر محدودیت زمین دارای معماری خاصی است و توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند، خانه‌ها به صورت دو طبقه بوده و حد و مرزی ندارند، در دامنه‌ تپه‌ها ساخته شده‌ و به این منطقه ارزش معماری و تاریخی بخشیده است. کوچه‌های پیچ در پیچ که اطراف آن را باغ و نخلستان فراگرفته است. بسیاری از کوچه‌ها سرپوشیده هستند و به آن‌ها ساباط می‌گویند.  غروب روز اول را می‌توانید با پرسه زدن در کوچه پس کوچه‌های نایبند و دیدن آسمانی زیبا در پهنه‌ کویر بگذرانید. شب را در نایبند سپری کنید دیدن ستاره‌های کویر را از دست ندهید.

فردای روز بعد قلعه و سه برج نایبند را ببیند و بعد به دیدن دو چشمه که در ده کیلومتری روستا قرار گرفته، بروید. این چشمه‌ها آب سرد و گرم دارد، Digrostam Hot water spring و چشمه زردگاه. وجود ارتفاعات آب شلمه، علی‌آباد و کوه نایبند این روستا را به منطقه‌ای کوهستانی در دل کویر تبدیل کرده است، می‌توانید پیاده‌روی کوتاهی داشته باشید و هم از کویر و هم کوه‌نوردی سبک برای دیدن روستا و کویر لوت لذت ببرید. قرار گرفتن بر ارتفاعات این روستا به شما این امکان را می‌دهد تا نمایی وسیع از کویر زیبای لوت داشته باشید،‌ به خصوص اگر در غروب این منظره را به تماشا بنشینید.

در روز آخر سفر Naybandan Wildlife Refuge که حیوانات و پرندگان و پوشش گیاهی متنوعی دارد را می‌توانید مشاهده کنید و بعد به سمت روستای دیهوک حرکت کنید. روستایی که در زلزله قسمت‌های زیادی از آن آسیب دید و دوباره بازسازی شد، اما طرح اصلی معماری روستا بعد از زلزله همچنان باقی مانده و دیدنی است. خانه‌هایی با خشت و گل و دو طبقه که بر روی تپه‌هایی ساخته شده و در نهایت به یک برج ختم می‌شود. در کنار روستا قبرستانی قدیمی با چند بنا دیده می‌شود که هنوز کاوشی در آن صورت نگرفته است. بعد از دیدن بافت تاریخی و زیبای دیهوک به سمت بیرجند حرکت کنید. بهترین فصل برای رفتن به این سفر بهار و پاییز است.

Birjand Ecolodge Ecosystem Ecotourism Esfahak Esfandiar Iran Iran Touring Nayband South Khorasan Tabas Travel

Related cities


Related villages