First Post


آرامش خاطر یکی از موارد ضروری در هنگام سفر است.

یکی از انگیزه‌های سفر برای خیلی از افراد، آرامش و رها شدن از استرس‌های روزمره است. انتظار داریم در سفر نگرانی‌ها کم شود و پس از بازگشت برای فعالیت‌های روزمره‌مان آماده ‌شویم. اما برای رسیدن به این نتیجه باید طوری سفرمان را برنامه‌ریزی کنیم که در سفر آسوده خیال باشیم. چگونه در سفر احساس امنیت بیشتری داشته باشیم؟

در هر سفر اولین چیزی که باید به آن توجه کنیم، مقصد سفر است. هر چه اطلاعات شما از مقصد بیشتر باشد، نگرانی کمتری خواهید داشت. نسبت به عادت ها، رسوم، حساسیت‌های منطقه از دیگر کسانی که به آنجا سفر کرده‌اند بپرسید، یا درباره‌اش جستجو کنید و بخوانید.

در هر نقطه‌ای از ایران یا دنیا ممکن است رخداد ناگواری برای ساکنین یا گردشگران رخ دهد و این دلیل بر ناامنی آن مقصد نیست. اگر برای یک سفر داخلی برنامه‌ریزی می‌کنید، نگران نباشید، تاکنون در هیچ نقطه‌ای از ایران مورد خاصی که گواه بر ناامنی برای گردشگران باشد گزارش نشده است. بنابراین می‌توانید هر مقصدی که دوست دارید با رعایت ملاحظات عمومی آن محل برای سفر انتخاب کنید. ممکن است در مناسبت‌های خاصی در هر جای دنیا، لازم باشد تا نوع پوشش خاصی را رعایت کنید یا حضور در برخی مکان‌ها مستلزم رعایت قوانین خاصی باشد. رعایت نکردن این قوانین ممکن است سبب ناراحتی، بروز تنش بین شما و جامعه میزبان شود. با رعایت حساسیت جامعه میزبان، احساس امنیت و رضایت بیشتری در حین سفر خواهید داشت.

مساله دیگری که ممکن است ذهن شما را درگیر کند، حمل و نقل در سفر است. اگر با وسیله نقلیه شخصی‌تان می‌روید، به ویژه اگر قصد رانندگی در کشور دیگری دارید، از ملاحظات قانونی آن شهر یا کشور اطلاعات لازم را کسب کنید. شرایط جاده‌های آن کشور را بررسی کنید و زمانبندی سفر را بر اساس نوع جاده و سرعت مجاز در آن منطقه تنظیم کنید. اگر با پرواز یا قطار یا سایر وسایل عمومی سفر می‌کنید، در زمان مناسبی در ترمینال حضور پیدا کنید تا زمان کافی در صورت بروز مشکلات احتمالی را داشته باشید.

نکته دیگر اینکه پیش از سفر، آب و هوای سفر را بررسی کنید و متناسب با آن نسبت به وسایل مورد نیاز و تصمیم‌گیری درباره شرایط سفرتان اقدام کنید. دانستن شرایط جوی، سبب می‌شود تا نسبت به تغییرات احتمالی آب و هوا غافلگیر نشوید.

مساله مالی، نگرانی دیگری است که خیلی وقت‌ها در سفر ذهن همه را درگیر می‌کند. خوشبختانه امروزه به مدد کارت‌های بانکی،‌ پول نقد در کیف و جیب کسی کمتر پیدا می‌شود و همین باعث کاهش نگرانی از گم شدن یا دزدیده شدن پول خود می شود. اما در سفر به خارج از ایران، تقریبا ناچار هستید تا پول نقد همراه داشته باشید و برای امنیت بیشتر، بهتر است همه پول‌های خود را در یک جا نگه ندارید. پول‌هایتان را در بسته‌های جداگانه و در محل‌های متفاوت و اگر چند نفر هستید به همین مدل بین اعضای گروه تقسیم کنید.
همیشه در صورت خروج از محل اقامت، به اندازه مقداری که لازم دارید پول با خود حمل کنید و پولتان را در محل اقامت در SAFE box نگه دارید و یا در جاهایی که فکر می کنید امنیت بیشتری دارد، به صورت پراکنده قرار دهید. حتی برای کارت اعتباری، کارتی که با آن خرید می‌کنید حاوی همه پولتان نباشد و پول‌هایتان را در چند کارت مجزا نگه دارید و همه کارت‌های بانکی‌تان را همراه خود جابجا نکنید یا همه را در یک محل قرار ندهید.

یکی از مسایل دیگر در سفر، به ویژه در سفرهای خارجی، گم شدن اسناد و مدارک است. سعی کنید یک عکس از تمامی مدارکتان همراه خود داشته باشید. یک کپی هم در ایمیل باکس خود نگه دارید تا در صورت نیاز به آن دسترسی داشته باشید. توصیه می‌کنیم یک کپی کاغذی از مدارک تهیه کنید، چون ممکن است همیشه به اینترنت دسترسی نداشته باشید. از مدارک شناسایی، رزرو محل اقامت، گواهینامه رانندگی و بلیت‌های رفت و برگشت خود حتما یک کپی همراه داشته باشید.

از دیگر دغدغه‌ها‌ در سفرها بهداشت و سلامت مواد غذایی و آب است. چند نکته که به صورت عمومی بهتر است رعایت شود:
توصیه می‌کنیم به ویژه در سفرهایی که رانندگی طولانی در روز و به خصوص هوای گرم دارید یا وقتی که در طبیعت هستید، شیر نخورید. شیر از جمله مواد غذایی است که زود فاسد می‌شود و در صورت سلامت هم امکان بروز مسمومیت در برخی افراد را افزایش می‌دهد. برعکس آن خوردن پیاز را در سفر توصیه می‌کنیم. پیاز به طور کلی برای چیزی که به آن آب به آب می‌گوییم بسیار سودمند است.
اگر معده حساس، یا سابقه مسمومیت با آب دارید،  سعی کنید آب را قبل از مصرف بجوشانید. برای مثال در برخی شهرهای کویری املاح آب بسیار زیاد است و ممکن است سبب بروز ناراحتی در دستگاه گوارش‌تان بشود.

در سفر برای پیشگیری و درمان از گیاهاین دارویی مناسب استفاده کنید. گیاهان و عرقیجاتی مانند نعنا و زنیان برای مشکلات معده و روده در دستگاه گوارش بسیار موثر هستند.میتوانید یک بطری کوچک از عرق این گیاهان را در سبد خوراکی‌هایتان جای دهید و در صورت نیاز از آن استفاده کنید. اگر در فصل‌های گرم سال سفر می‌کنید از عرقیجات یا گیاهان با طبع خنک مانند کاسنی و شاتره یا تخم شربتی و خاکشیر یا لیمو ترش و آبلیمو غافل نشوید. خشکباری مانند آلو، عناب در سفرهای طولانی به ویژه وقتی به مدت طولانی می نشینید و ممکن از در گوارشتان دچار مشکل شوید بسیار موثر است.

همراه داشتن داروهای شیمیایی هم در سفر لازم است. داروهایی مانند قرص‌های سردرد، سرماخوردگی یا داروهای معده و حساسیت. ولی حتما از دستورالعمل و موارد استفاده‌شان آگاه شوید و بعد اقدام به مصرف کنید. به همین خاطر در وسایل سفرتان حتما یک کیف کمک‌های اولیه همراه داشته باشید. کیف‌ کمک‌های اولیه را معمولا قرمز رنگ انتخاب می‌کنند تا در بین سایر وسایل نمایان باشند، اگر کیف مخصوص ندارید، هر کیفی که برای این کار انتخاب می‌کنید را علامت بزنید تا متمایز از دیگر وسایل سفر باشد و پیدا کردن آن آسان باشد. در کیف علاوه بر داروهای شخصی‌تان (که بهتر است داروی شخصی و اضطراری شما مشخص باشد.) داروهایی مانند پماد سوختگی، گرفتگی عضلات، باند استریل و باند رول، بتادین را قرار دهید.

در شرایطی مانند شرایط کنونی که بیماری ویروسی در جهان همه‌گیر شده است، توجه به ملاحظاتی که توسط سازمان‌های بهداشتی در سراسر دنیا به صورت دایمی اعلام می‌شود را باید پیگیری کنید. شرایطی که بر چگونگی سفر شما تاثیرگذار است. مانند نیاز به تست پیش از پرواز، یا محدودیت‌های تردد که در مبدا یا مقصد یا در بین مسیر وجود داشته دارد. لوازم مورد نیاز برای در امان ماندن از خطر مانند ماسک یا مایع ضدعفونی را بررسی کنید. حتی به صورت عمومی برخی کشورها ممکن است به دلیل شرایط جغرافیایی‌شان نیاز به برخی ملاحظات پزشکی مانند واکسن برخی بیماری‌ها به صورت دایمی یا در زمان‌های خاصی داشته باشند.

در انتها و به صورت کلی به شما توصیه می‌کنم که برای داشتن یک سفر آسوده و امن تا جایی که می‌توانید با آگاهی قبلی نسبت به برخی جزییات به سفر بروید. در این صورت حتما لذت بیشتری از سفرتان خواهید برد.

نویسنده: ترگل انوری‌نژاد