Advertisement


با معرفی اقامتگاه خود در سایت‌های معتبر و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، می‌توانید پذیرای تعداد بیشتری از مهمانان و گردشگران باشید.

تبلیغات و حضور در فضای مجازی

با پیشرفت و توسعه تکنولوژی، روش‌های سنتی و گران قیمت تبلیغات کم‌کم جای خود را به روش‌های جدید داده‌اند. گسترده شدن بستر فضای مجازی، به ویژه با پیدایش شبکه‌های اجتماعی، راه را برای تبلیغ هر کسب و کاری باز کرده است. در اینجا برخی از راه‌های ارتباطی پر طرفدار را معرفی می‌کنیم:


سایت اینترنتی

یکی از راه‌های معرفی اقامتگاه بومگردی‌تان راه‌اندازی یک سایت اینترنتی است. داشتن یک سایت به شما در نشان دادن فعالیت‌ها و معرفی اقامتگاه‌تان بسیار کمک می‌کند. اما قبل از اینکه دست به کار راه اندازی یک سایت شوید، باید مشخص کنید که کدامیک از اهداف زیر را از داشتن سایت دنبال می‌کنید:

 • تبلیغات و معرفی اقامتگاه به گردشگران
 • اعلام برنامه‌ها و رویدادهایی که در اقامتگاه برگزار می‌شود
 • ارایه اطلاعات در مورد طبیعت منطقه، آداب و رسوم، صنایع دستی ، خوراک‌های بومی و ...
 • ثبت نام مهمانان و رزرو اقامتگاه
 • ...

توجه داشته باشید که ممکن است با ابزارهای ساده‌تر دیگری مانند شبکه‌های اجتماعی، بتوانید به بیشتر اهدافتان برسید و نیازی به هزینه برای راه‌اندازی سایت نداشته باشید.
چند نکته که باید در داشتن سایت به آن توجه کنید عبارتند از:

 • انتخاب یک نام خوب برای سایت: کوتاه، متفاوت، خوش بیان، خوش معنی (دقت کنید که نام انتخابی در زبان‌های دیگر بد معنی نباشد) و ...
 • جذابیت صفحات سایت: سادگی، ترکیب‌بندی مناسب رنگ، عکس‌های زیبا، توضیحات مختصر و گویا و ...
 • به روز رسانی مستمر اطلاعات سایت
 • بررسی رتبه سایت و سعی در بهبود آن 

برای داشتن رتبه خوب به ویژه در هنگام جستجو در اینترنت لازم است تا نسبت به ابزارهای آن آگاهی داشته باشید. برای آن‌که مخاطبین بتوانند شما را بهتر و سریعتر در اینترنت (موتور جستجوی گوگل) پیدا کنند باید سایت شما در هنگام جستجو به عنوان اولین پاسخ‌ها در زمینه بومگردی و گردشگری نمایش داده شود. برای این کار باید روی «بهینه‌سازی موتور جستجو» (یا اصطلاحا سئو SEO) سایتتان کار کنید. برای این کار بهتر است از افراد متخصصی که در این زمینه تجربه دارند کمک بگیرید. توصیه می‌کنیم در صورت امکان این کار را در حین راه‌اندازی سایت انجام دهید.

ثبت اقامتگاه در سایت‌های مطرح گردشگری 

به عنوان کسی که در صنعت گردشگری کار می‌کنید، ثبت اقامتگاه‌تان در سایت‌های مطرح این حوزه بسیار سودمند است. در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین این سایت‌ها، به ویژه در بین گردشگران خارجی، سایت trip Advisor تریپ ادوایزر است. توصیه می‌کنیم، اقامتگاه‌تان را در این سایت ثبت کنید. برای این منظور می‌توانید به مطلب «ثبت در تریپ ادوایزر» مراجعه کنید.

در ایران نیز سایت‌های متعددی برای ثبت اقامتگاه و معرفی آن به مخاطبین و همچنین رزرو اقامتگاه وجود دارد. برخی از آنها بصورت رایگان اطلاعات شما را در سایت خود منتشر می‌کنند (مانند سایت بانی‌بوم) و برخی دیگر به ازای رزرو اتاق‌های شما، مبلغی بین ۵ تا ۲۰ درصد دریافت می‌کنند.

فعالیت در شبکه های اجتماعی

در حال حاضر شبکه‌های اجتماعی متنوعی در دسترس هستند که هر یک مخاطبان خود را دارد. شما با توجه به مخاطبتان باید از این شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید. به عنوان نمونه:

 • فیس‌بوک: این شبکه اجتماعی در حال حاضر در بین کاربران ایرانی چندان محبوب نیست، اما اگر به دنبال     تبلیغ در بین گردشگران خارجی به ویژه در اروپا، آمریکا یا کانادا هستید، ابزار موثری است. 
 • اینستاگرام: در حال حاضر این شبکه اجتماعی در همه جای دنیا و به ویژه در ایران بسیار محبوب است و در حال حاضر امکاناتی برای تبلیغات یا معرفی کسب و کارها نیز فراهم کرده است. استفاده درست از امکانات این شبکه می‌تواند شما را در یافتن مخاطبان جدید کمک کند. 
 • یوتیوب: این شبکه اجتماعی نیز در بین کاربران خارجی بسیار پر بیینده است. اما باید برای آن ویدیوهای جذاب تولید نموده و به اشتراک بگذارید

تیم مشاوران بانی‌بوم می‌تواند اطلاعات بیشتری در این زمینه در اختیار شما قرار دهد.Ecolodge Consultant