Zanjan

(City)

ZanjanTrain Station Train Station Airport Airport

favourite
share

Zanjan City Description

شهر زنجان مرکز استان Zanjan است که در بخش مرکزی و شمال غرب ایران زمین قرار دارد. شهری کوهستانی که آب و هوایی معتدل و در بعضی نواحی کوهستانی در آن دیده می‌شود. این تنوع آب و هوایی محصولات کشاورزی چون انگور، برنج، انجیر،‌ سیب و بسیاری از محصولات دیگر را سبب شده است که بسیاری از آن‌ها صادر می‌شود. 

طبیعت در این شهر زیبا و دیدنی است. آنچه در سفر به زنجان نباید از دست داد دیدن مکان‌هایی چون غار‌های متعدد که معروف‌ترین آن‌ها کتله خور است، دریاچه مصنوعی شورگل، رودخانه قزل اوزن و چشمه‌های آب گرم، دیدن بنای رختشوی‌خانه، بازار معروف زنجان و مسجد جامع که در بافت تاریخی شهر است و  عمارت‌های متعدد دیگری که هر کدام داستان و قدمتی شنیدنی و دیدنی دارند.

share

Zanjan City Culture

مردم این شهر به زبان ترکی آذربایجانی سخن می‌گویند، بیشتر آن‌ها مسلمان و پیرو شیعه هستند. لباس محلی در بعضی از روستاها دیده می‌شود. موسیقی خاص محلی خود را دارند که ترانه‌ها و آوازهای محلی را در خود دارد. از غذاهای سنتی و محلی این استان می‌توان به جغور بغور و آش ترش اشاره کرد.

از صنایع دستی خاص خود زنجان می‌توان به ساخت وسایل نقره‌ای و به ندرت طلایی به صورت Filigree اشاره کرد که در اوایل فقط در زنجان معمول بود اما در زمان رضاخان تعدادی از هنرمندان زنجانی به Tehran و Isfahan کوچ کردند و این هنر ظریف را در آن شهرها رواج دادند. صنایع دیگری چون: چاروق دوزی، Knife Making ، Coppersmith ، Carpet Weaving و Kilim Weaving ، تذهیب، Stone Carving ، رنگرزی، سرمه‌دوزی، Wood Carving ، نگارگری، Page not found و Burl Wood روی چوب در این استان رواج دارد.