Population : 172,370 (People)
Area : 344 (km2)
Train Station Train Station Airport Airport

favourite
share

Zabol City Description

شهری در مسیر رودخانه هیرمند که در شمال‌شرقی استان Siatan and Balouchestan قرار دارد. زابل شهری مرزی بین ایران و افغانستان است و بر روی رسوبات دریا و رودخانه بنا شده است.
آب و هوای گرم و بیابانی بر این منطقه حکم‌فرماست و بادهای ۱۲۰ روزه سیستان، زابل را مورد تاخت و تاز قرار می‌دهند، گاهی سرعت این بادها به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت نیز می‌رسد؛ این بادها باعث جابه‌جایی و شکل‌دهی ریگ‌های روان به تپه‌های ماهور و ماسه‌های بادی می‌شوند.

زابل از شهرهای باستانی و پر جاذبه، هم از نظر تاریخی و هم طبیعی است برای مثال می‌توان از شهر سوخته یاد کرد که به دلیل قدمت تاریخی در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است، از دیگر آثار تاریخی و فرهنگی این شهر، Zahedan کهنه، قلعه چهل دختر، قلعه سام، قلعه رستم، آتشکده کرکوشاه، دهانه غلامان و ... است، هم‌چنین جاذبه‌های طبیعی چون؛ دریاچه هامون، رودخانه هیرمند، کوه ‌خواجه، روستای سکوهه و ... در این شهر خودنمایی می‌کنند. 

بهترین فصل سفر به این شهر بهار است.

share

Zabol City Culture

مردم زابل به لهجه محلی زابلی و سایر لهجه‌های سیستان و بلوچستان مانند بلوچی سخن می‌گویند. آداب و رسوم این منطقه مانند دیگر قسمت‌های بلوچ‌نشین است عیدها و مراسم‌های مذهبی و ملی برگزار می‌شود اما مراسم‌های مذهبی از رونق بیشتری برخوردار است که هر کدام از آن‌ها با توجه به سنت‌های خاص اجرا می‌گردد. ترانه‌ها و موسیقی بلوچی در عروسی‌ها و اعیاد زیبا و شنیدنی هستند. لباس محلی در زابل به تن مردم دیده‌ می‌شود، پیراهن‌ یقه‌باز، لباده بلند، دستار سفید، کمبرند ضخیم، جوراب و کفش مخصوص مردان، پیراهن یقه باز، کفش و دستار لباس مخصوص زنان است.

علاوه بر جاذبه‌های تاریخی و طبیعی، از هنرهای دستی ساکنین زابل که قدمتی چندین ساله دارند می‌توان به Carpet Weaving ، Kilim Weaving ، بلم‌سازی، Balouch Embriodery ، Mat Weaving ، Page not found و خومک دوزی اشاره کرد.

در این منطقه خوردن غذا و شیرینی‌های سنتی و محلی، تجربه‌ای متفاوت را دربر دارد. غذاهایی چون، آبگوشت زابلی، چنگالی، غلور، کشک زرد، گندم شیر، خرمابریون، قاتق، اشکنه، رشته بریو، قوتوی سیستانی، شیره هندوانه، چمچه ریزک.