Shiraz

(City)

FarsOld Name : The Secret City
Name Describtion : Shyrazys written in Elamite inscriptions
Famous : Trees Sarvnaz Dream tree
Population : 1,712,745
Area : 240 (Km2)
Shiraz is connected to the railway network. Train Station Shiraz International Airport martyr Dstghyb on international flights and domestic flights to many cities in the country to do so. Airport

favourite
share

Shiraz City Description

من گشته‌ام تمام جهان را به چشم خویش     شیراز از تمام جهان خوش نماتر است

شیراز به شهر شعر و هنر مشهور است. این شهر در بخش مرکزی استان Fars و در منطقه کوهستانی زاگرس قرار گرفته است،‌ و به خاطر داشتن کوه در هر چهار جهتش دارای آب و هوای معتدل است و معروف به خوش فصلی در بهار و ماه اردیبهشت. میانگین دما در گرم‌ترین ماه سال (تیرماه) ۳۵ درجه و در سردترین ماه سال (دی ماه) به ۵ درجه می‌رسد. میزان بارندگی سالیانه شهر شیراز ۳۳۷،۸ میلی‌متر است. این شهر از دیرباز به خاطر موقعیت جغرافیایی که داشته مکانی برای تبادل کالا و محصولات کشاورزی بوده است  و هم‌چنین در مسیر راه تجارت داخلی ایران به بندر بوشهر قرار دارد که این خود موقعیت ویژه اقتصادی را برای این شهر به وجود آورده است. منطقه‌ای به نسبت حاصلخیز که کشت زیادی از گندم و جو در اطراف آن صورت می‌گیرد. چشمه‌های طبیعی آب و دریاچه مهارلو در سمت جنوب غرب شیراز قرار دارد و میزبان رودخانه خشک فصلی است که زمان پرآبی به آنجا می‌ریزد. اما متاسفانه به خاطر احداث سد این رودخانه و دریاچه نیز رو به خشکی می رود.

در حال حاضر رنگ و بوی تمدن دوران کهن در شهر شیراز را، از کتیبه‌های باقی مانده در معبد آناهیتا و تخت جمشید می‌توان دید. شهری که پایتخت تمدن و فرهنگ ایران در بسیاری از حکومت‌ها بوده است. آثار تاریخی به‌جا مانده از دوران‌های مختلف در شهر شیراز به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز گردشگری ایران مطرح است. آتشکده صیمکان، آرامگاه حافظ (مشهورترین نمادهایی است که شیراز را به آن می‌شناسند)، سعدی، خواجوی کرمانی و باغ‌های معروفی چون: ارم و دلگشا و عفیف‌آباد و... در این شهر وجود دارد.

بازار وکیل یکی از بازارهایی است که یادگار دوران زندیه در شیراز است. این بازار هم‌چنان پا برجاست و مردم در آنجا به کسب و کار می‌پردازند. 

share

Shiraz City Culture

مردم این شهر به زبان فارسی و با لهجه شیرازی صحبت می‌کنند. بیشتر آن‌ها مسلمان و شیعه‌اند. شهری فرهنگی که حضور شاعران و ادیبان گرانقدری چون حافظ، سعدی، اهلی شیرازی، فانی شیرازی و وصال شیرازی گواه بر این ادعا هستند. این شهر به شراب، گل و شعر شهرت دارد و مردمش به داشتن آرامش و لطف و صمیمیت شهره‌اند. آداب و رسومی چون دیگر شهرهای ایرانی اما با رسم و رسومات محلی خاص خود منطقه در این شهر دیده می‌شود. عید نوروز، غدیر، قربان، شب یلدا و عقد و عروسی خاص خود را دارند.

در بازار قدیمی و معروف وکیل می‌توان نمونه‌های زیادی از هنر و صنایع دستی خاص شیراز مثل: Kilim Weaving  و Gabbeh Carpet Weaving  و Inlay را مشاهده کرد. کارگاه‌های کوچکی در داخل بازار (مشیر) در حال فعالیت هستند که می‌توان ساعت‌ها کنارشان نشست و از دیدن خلق هنری چنین زیبا لذت برد.

سوغاتی عمده شهر شیراز بهار نارنج است. باغ دلگشا در فصل بهار، برای بازدیدکنندگان این موقعیت را به وجود می‌آورد که شاهد چیدن بهارنارنج باشند. بهارنارنج و بسیاری از عرقیجات دیگر که در این شهر فراوان است را می‌توان از بازار وکیل تهیه کرد. نرگس شیراز در فصل پاییز بهترین ارمغان طبیعت است به انسان.