Sarein

(City)

ArdabilPopulation : 5,459
Train Station Train Station Airport Airport

favourite
share

Sarein City Description

سرعین در سی کیلومتری شهر Ardabil است و به خاطر وجود آب گرم‌های فراوان شهرت دارد. همه این چشمه‌های آب گرم از کوه سبلان سرچشمه می‌گیرند. چشمه آب‌درمانی قهوه سویی، آب‌درمانی اترک، Gavmish Goli Hot water spring ، سبلان، بش باجلار، آب‌درمانی یول‌سویی و دره لر از معروف‌ترین مراکز هستند. 

یکی از مناطقی که در سفر به این شهر باید رفت و دید روستای دیدنی آلوراس است که در ۱۲ کیلومتری این شهر قرار گرفته و دارای آب و هوایی خنک تر از سرعین است. سرعین خود‌ آب و هوایی کوهستانی و سرد دارد. این روستا یکی از زیباترین روستاها در دامنه کوه سبلان است. جاذبه‌های طبیعی دیگر چون دره گلستان، Alvares Ski Resort و آبشار ورگه سران را نیز باید دید.

share

Sarein City Culture

مردم این شهر به زبان ترکی آذری سخن می‌گویند و بیشتر آن‌ها مسلمان و پیرو شیعه‌اند. عید نوروز را زیبا به جشن می‌نشینند و رسومات خاص خود را دارند. سه روز مانده به سال تحویل در خانه بزرگتری جمع می‌شوند و بعد از سال تحویل به امام‌زاده و زیارت اهل قبور می‌روند،‌ اگر خانواده‌ای عزادار باشند در آن روز با دادن لباسی رنگی به آن‌ها رخت عزای‌شان را به در می‌کنند، شال ساما مراسم چهارشنبه سوری است. 

عسل و سرشیر، معروف‌ترین محصول و سوغاتی مناطق اطراف سبلان و به خصوص سرعین است. موسیقی سنتی و محلی آذری در این منطقه نیز دیده می‌شود و تن‌پوش‌هایی که مخصوص ترک‌هاست به تن زنان و مردان به خصوص در هنگام مراسم‌های خاص با رقص ویژه خودشان دیدنی است.