Sarakhs

(City)

Razavi KhorasanOld Name : ساریکا
Population : 42,179 (People)
Area : 5,472 (km2)
Train Station Train Station Airport Airport

favourite
share

Sarakhs City Description

شهری مرزی که در شمال‌شرقی استان Razavi Khorasan و در همسایگی کشور ترکمنستان قرار دارد و به خاطر مرز بودنش، از نظر نظامی و استراتژیکی مهم بوده و علاوه بر این موقعیت، در سال‌های اخیر از نظر تجاری نیز، مورد توجه قرار گرفته است. همجواری با کویر قره قوم ترکمنستان، زمستان‌هایی سرد و تابستان‌هایی گرم و خشک را برای این شهر به ارمغان آورده است. محصولات کشاورزی این شهر، خربزه، صیفی‌جات، غلات و پنبه است، هم‌چنین سرخس در صادرات کاکتوس نیز، دستی بر آتش دارد. علاوه بر کشاورزی، دامپروری گوسفند قره کل هم، در این منطقه اهمیت دارد.

آثار طبیعی و تاریخی چون، دریاچه بزنگان، غار مزداوند، کاروانسرای رباط، سنگ نگاره شترسنگ، مزار شیخ لقمان سرخسی، پل خاتون و رباط شرف، در این شهر خودنمایی می‌کنند.

share

Sarakhs City Culture

اقوام مختلفی در سرخس به سر می‌برند. طایفه‌هایی چون عرب بهلولی، سیستانی، بلوچ، علی میرزایی. زبان مردم سرخس فارسی و  بلوچی، سیستانی و عربی است. آن‌ها مسلمان و پیرو شیعه و سنی هستند. 

 Carpet Weaving از زمان‌های دور در سرخس رونق داشته و نقش مهمی را در اقتصاد ساکنین این شهر کویری ایفا می‌کرده است، که همچنان نیز مورد توجه می‌باشد، هم‌چنین باید از Kilim Weaving ، Felting و Palus Weaving به عنوان صنایع دستی مهم در سرخس یاد کرد. از این محصولات صنایع دستی و هم‌چنین محصول خوراکی‌ چون پسته کوهی می‌توان به عنوان سوغاتی استفاده کرد. 

84935646 image

حسینی

on 1399/03/10

منطقه آزاد تجاری سرخس

عالی است به شرط اینکه به تنهای باشد نه به پیوست دوغارون