Mashhad

(City)

Razavi KhorasanOld Name : holy Mashhad Mshhdalrza
Famous : The spiritual capital of Iran
Population : 3,012,090
Area : 328 (Km2)
connected to the railway network Train Station Domestic and international flights Airport

favourite
share

Mashhad City Description

در دشتی مابین کوه‌های بینالود و هزار مسجد و در حوضه رودخانه کشف‌رود، شهر مشهد قرار گرفته است. این شهر با تابستانی گرم و خشک و زمستانی سرد و مرطوب، در شمال شرقی کشور ایران است. شرایط آب و هوایی باعث شده تا محصولاتی چون زعفران و خربزه که به آب زیادی نیاز ندارند، کشت شود و یکی از مهم‌ترین قطب‌های صادرات این دو محصول مشهد باشد.

جاذبه‌های طبیعی بیشتر در اطراف مشهد قرار دارند و شامل ییلاقاتی چون طرقبه، شاندیز، زشک، روستای کنگ، چالی دره، نغندر و جاغرق است، پارک‌های جنگلی و پارک‌های آبی زیادی در خارج و داخل شهر وجود دارد. به عنوان مثال می‌توان به پارک جنگلی وکیل‌آباد، پارک جنگلی نه دره، هفت حوض، چشمه گیلاس، چشمه گراب اشاره کرد، پارک کوه‌سنگی، پارک ملت، پارک آبی ایرانیان، کوهستان پارک خورشید، پارک ساحلی آفتاب و سرزمین موج‌های خروشان در داخل خود شهر مشهد قرار دارند.

یکی از قدیمی‌ترین بناهای تاریخی به‌جامانده در شهر مشهد، چهارطاقی بازه‌هور است، آرامگاه نادرشاه، آرامگاه خواجه ربیع، آرامگاه فردوسی، گنبد خشتی، گنبد هارونیه و مدرسه عباس‌قلیخان از دیگر جاذبه‌های تاریخی و دیدنی این شهر هستند. مرقد امام هشتم شیعیان در شهر مشهد قرار دارد که خود عاملی برای حضور تعداد زیادی گردشگر خارجی و ایرانی باشد، به خصوص در ایامی چون تولد یا شهادت این امام، جمعیت مشهد دو تا سه برابر افزایش پیدا می‌کند.

share

Mashhad City Culture

زبان مردم شهر مشهد، زبان فارسی و با لهجه و گویش مشهدی است. بیشتر آن‌ها مسلمان و پیرو شیعه‌اند. آداب و رسومی چون طلب باران و برگزاری کشتی چوخه رایج است. اعیاد مذهبی و ملی نیز مانند دیگر شهرها اهمیت دارد و با رسومات خاص خود مشهد مورد توجه مردم است. عزاداری‌ در ماه‌های محرم و صفر مانند دیگر نقاط ایران در این شهر هم برگزار می‌شود.

غذاهایی چون  شله مشهدی، شیشلیک، دیگچه، کوکوشیرین و چنگالی غذاهای خاص شهر مشهد هستند.

از صنایع دستی معروف و رایج شهر مشهد Carpet Weaving است، در بازارهای نزدیک کوه‌سنگی قالی‌های دست‌باف مشهدی را می‌توان از نزدیک دید، پوستین‌دوزی، Felting ، Stone Carving و فیروزه‌تراشی دیگر صنایع دستی محسوب می‌شوند که می‌توان در کنار زعفران، زرشک و ادویه‌های هفت رنگ برای سوغاتی آن‌ها را تهیه کرد. مراکز تجاری بزرگی چون الماس شرق، بازار بزرگ رضا، وصال،‌ آفتاب، گوهرشاد و ... در شهر مشهد وجود دارد.